Televizní sportování, ke kterému jsou Češi odsouzeni v zimních měsících, skončilo a je načase odstartovat sezónu pasivního sportu pod širým nebem. Nemusíme se nadále spokojovat se řvaním do plazmy. Letní měsíce přináší mnohem větší variabilitu pasivní zábavy.

V Brně naleznete desítky hospod, kde u orosené sklenice piva a ve stínu slunečníku můžete sledovat drobná utrpení, zápal a emoce amatérského sportu. Zahrádky sousedící s hřišti a kurty se přes víkend stávají lákadlem i těch flákačů, kteří se přes týden raději baví pohledem na pracovní ruch.

Skromné stánky s občerstvením původně sloužící vyčerpaným sportovcům se změnily v oázy pivařů lačných vidět upocená těla v lopotné snaze za triumfem, který se v očích lehce podroušeného pozorovatele mění v nereálnou a úsměvnou záležitost.

Svět sportu a piva častokrát odděluje pouze drátěná síť a tak se obě dimenze prolínají. Zatímco před partičkou nohejbalu je dobrým zvykem pár škopků na kuráž, udržují se pivaři na druhé straně barikády v kondici tak, že přijíždějí do hospody na kole. „Já jen chcu být rychlejc u piva,“ upřesňuje pan Jaromír právě sesedající u zahrádky Na vzpírárně.

Fotbal najdeme v každé čtvrti. V Brně je ovšem na výběr celá škála sportů, které lze sledovat od piva. V Lužánkách se můžete rozhodnout mezi tenisem a volejbalem, do hospody Draken na Kraví hoře zase vzít celou rodinu na házenou. Pokud vás sledování sportu naživo strhne natolik, že se přes zimu nechcete vracet k tv do hospody, stačí se z Drakenu posunout o pár set metrů do plaveckého bazénu.

foto: Vendys