Podzimní houby, horizontální mlhy a brzké stmívání. Kapela Předkožky vznikla po desetiletém rozjímání v jihomoravských lesích a svoje písně zahraje v Paláci Prigl 22.10. od 20 hodin. Koncert doprovodí krátká přednáška o houbách a po celý večer bude otevřena mykologická poradna, v níž dostanete odpovědi na všechny vaše houbařské dotazy od předního brněnského odborníka.

na fotce zleva: Rosolovka listová, Čirůvka fialová, Strmělka mlženka, Dřevnatka dlouhonohá a Límcovka měděnková

Prigl: Úvodní otázka nemůže být jiná. Jak vznikl název kapely Předkožky?
Předkožky: Stalo se to asi o deset let dřív, než jsme začali hrát. Je to zkrácenina „Mnich, co přetahuje předkožku přes buben,“ což se nedá použít, protože by to lidi stejně začali zkracovat.

To bude chtít dovysvětlení…
Název je produktem skupinové halucinace. Náš přítel Jožin je organizátorem sociálních experimentů. Jeden z nich spočíval v tom, že se skupina lidí shromáždila v iglů a na jeho vnitřní stěny promítala svíčkou přes zpola naplněnou petlahev obrazce. V jednom okamžiku se tak vyrýsoval mnich, který přetahuje předkožku přes buben, o čemž se v iglů rozproudila několikahodinová diskuze.

Řekli jste si, že je škoda nezaložit kapelu, když je možné ji pojmenovat takhle?
My jsme chtěli kapelu vždycky s tím, že první hit bude „Suchý dovnitř, mokrý ven.“ Pak se zhruba deset let nic nedělo, jenom kapelník si psal věci do šuplíku. Pak přišel den, kdy na čundru říká kámošovi: „Kup si basu a založíme kapelu.“ Tak on koupil basu a začali jsme. To bylo před sedmi měsíci.

Čili jsme svědky desetiletého tvůrčího vývoje před založením kapely…
Devíti let do zakoupení nástrojů.

Devět let jste ale předpokládám sbírali inspiraci…
Měli jsme tradici Jarní čajování na Hádech. Udělali jsme si čaj z hub, jahodníků, medu – cukr jsme tam nedávali, protože ten to brzdí – a sledovali, jak slunce putuje po nebi. Odnesli jsme si z toho příjemné i nepříjemné zážitky. Například před očima kapelníka se nebe proměnilo v miliony dětských křičících lebek červenajících od zapadajícího slunce. Naproti tomu basák viděl miliony smějících se dětských hlaviček. Ostatní kolegové chodili po lese a obdivovali struktury přírody.

„Podzimní houby jsou záležitostí fajnšmekrů, kteří mají klid od laické veřejnosti.”

Kdy jste měli první koncert?
Na svatbě jednoho z nás. U té příležitosti jsme našli bubeníka, o kterého se dodnes dělíme s punkovou kapelou Likvidace firmy. Lidem se naše první písně líbily, tak jsme začali ještě intenzivněji makat.

Kde jste se prosadili dál?
Na druhé svatbě. Tam se to taky moc líbilo.

Během koncertu bude fungovat i mykologická poradna. Vysvětleme našim čtenářům proč.
Mykologické kluby po celé republice už na začátku října uzavírají sezónu. To je ovšem naprostý nesmysl, protože právě ty podzimní houby mají nejlepší kvalitu. K tomu připočti melancholii horizontální mlhy a brzké stmívání. Podzimní houby jsou záležitostí fajnšmekrů, kteří mají klid od laické veřejnosti. Proto jsme požádali spřátelené mykology, aby převzali záštitu nad naši akcí.

Využiji přítomnosti mykologa. Mají se naši čtenáři před koncertem nějak speciálně připravit? Něco si uvařit, vypít?
Mykolog: Pokud chce člověk něco na koncertu pít, tak bych obecně jídlo z hub nedoporučil. Těžko se tráví a v kombinaci s alkoholem může mít tělo problém ho zpracovat. Varuji zejména před Hnojníky. Pokud je smísíš s alkoholem, ten se v játrech přemění na aldehyd způsobující otravu.

Jaká jsou dobrá houbařská místa v tomto období?
Na Priglu a obecně lesy jižní Moravy jsou v tomto ohledu úrodné.

UDÁLOST NA FACEBOOKU ZDE