Potom, co Brno Němci zbavili Židů a Češi Němců, jsme se – my Moraváci – mohli v Brně konečně nadechnout. Nechat pěkně vylézt prdel z gatí, chlastat lahváče v sedm ráno před sámoškou a škrabat se u toho na koulích. Od těch dob je tu hej. Vysedávat volně jako ptáci v hospodách a omílat ty samý historky a nadávky na grázly z televize bez obav, že by nad námi nějaký židáček nebo spisovatel od vedlejšího stolu ohrnoval nos.

Redakce Priglu nasává vůni chmelu, kocovinovýho štiplavýho potu a levnejch cigár jako životodárnou směs od ranné puberty. Chodíme po chodnících, ze kterých promlouvají osudy pomocných dělníků, vysedáváme v hospodách, kde slovo kulturní program znamenají průpovídky důchodců, párek a pivo, dechovku, správnej rockec a zprávy na Primě.

Opuštěný zahrádky předělaný na squaty, putyky v zapadlých čtvrtích, staří chlapi smutně koukající do třetího dopoledního piva, zničený ulice, nonstopy, vybydlený domy, herny, chlastání na ulicích, celej Adamov, opuštěný fábry, zašlá normalizační sláva… Kdo čte Prigl.cz dýl než týden, ví o co nám jde:

Protože Brno je výpadků z nablýskaný reality plný, prakticky nemáme šanci to pokrýt všechno. U skoro každýho stánku s cigárama, kde se prodávají i lahváče postává parta chlapů s moudrostí pozorovatelů a remcalů. Každá výkupna železa sebou nese příběhy, který si jen tak u piva nevymyslíte.

Vyhlašujeme veřejnou soutěž Špína Brna. Udělejte fotku z brněnské ulice, prostranství, hospody, která vás osobně chytá za srdce, přiložte k ní krátkou popisku nebo historku a pošlete ji na jakub@prigl.cz

NEBO SE ZÚČASTNĚTE UDÁLOSTI NA FACEBOOKU A VLOŽTE FOTKU S KOMENTÁŘEM NA ZEĎ.

Z fotek uděláme výstavu na náš Prigl Vánoční Večírek 20.12. Něco vytiskneme, něco pustíme přes projektor. Ke každé fotce by měl autor něco říct, poskládáme tak obrázek Špíny Brna.

Hodnotit se bude umělecká kvalita fotky, vtip, santusáckost, historka a kvas těchto faktorů dohromady. Porota bude proto složená z redakce Priglu, jednoho estéta, jednoho sociologa a jednoho posměváčka.

Hlavní cena bude minimálně velká láhev vodky. Podrobnosti k cenám i ke složení poroty ještě zveřejníme. Teď ale foťte, nebo posílejte fotky, který už dlouho sušíte doma a myslíte, že stojí za to. Jde hlavně o špínu, na umčo se klidně vyserte (i když to může být výhoda).