Ing. Honza jezdil několik let jako popelář pekelnou štaci v brněnským ghettu, uprostřed dopravní špičky, ve vedru i mrazu ohroženej potkaními útoky. Dneska už tady jen občas zaskakuje a jako hlavní náplň jezdí vybírat tříděný papírový odpad. Potkali jsme se v brzkých ranních hodinách na Bratislavské, objeli s ním trasu a domluvili se na pivo a na rozhovor. Je to příběh jednotlivce i všech mužů, jimž všechna děcka závidí povození na stupátkách popelářských aut a obdivně sledují grify na přibližování popelnic.

Prigl: Ta Bratislavská je ze všech štací nejhorší?
Honza: Podle mýho názoru jo. Co se týče provozu a prostředí a taky co se týče vytahování a zanášení popelnic, tak to je taková třetí nejhorší štreka. Na zanášení jsou ještě horší, třeba na Slovaňáku. Tam jsou sklepy, kde jsou dvě patra, každý patnáct schodů a ty musíš tu plnou popelnici vytáhnout a prázdnou ji vrátit.

Jak se vypracuješ na papíráře?
No to buď máš štěstí, nebo seš jako zasloužilej. Pro lidi, kteří už nezvládnou tu trasu odběhat v poklusu, prokouření jedinci a tak. Je to taková trafika.

Jak dlouho trvá šichta?
Celková doba záleží na tom, kolikrát musíš vyvážet plný auto v průběhu štace do spalovny. Tam to vyvezeš, musíš přes čidla, který zjišťujou, jestli nevezeš radioaktivní odpad.

A vezli jste někdy?
My ne, ale není to zas tak výjimečná situace

Co to bylo?
Většinou jsou to plínky z domova důchodců. Když je berou na rentgen, tak jim dají nějakou kontrastní látku. Pak je to v plínkách. No a protože ty čidla jsou poměrně citlivý, tak to začne pípat. To pak čekáš, protože se musí volat do Černé hory, tam je nějakej ústav s kterým maj smlouvu, musí do hodiny přijet. Všechno se dá bokem a oni vezmou dozimetr, projedou korbu a zjistí, kde by to mohlo být. Pak se vysypávají jednotlivé části a až vysypeš část, která pípá, tak ta se potom rozhrabe. Většinou objeví plínku.

Ty seš inženýr, máte tam ještě někoho s vysokou?
Máme. Jeden je bratr plukovník, ten má zemědělskou, sadovnictví, ale je to bývalej lampasák. Pak jeden řidič má vysokou ekonomickou a ještě tam máme knihovníka. Je to taková všehochuť, máme tam pár průmyslováků, slevárenská, strojní.

Dá se na popeláře vyučit?
Ne. Do toho seš hozenej, máš klasicky tříměsíční lhůtu a buď to se to naučíš nebo ne.

Co tak člověk najde zajímavýho v popelnicích?
No tak, podařilo se nám naložit pár bezdomovců, naštěstí se nic nestalo, vždycky stačili vyskočit. To máš tak, je zima, je tma a ty do toho nevidíš, on je tam zahrabanej, ožralej, někde dole.

V odpadcích?
Ne v papíru, to se bavíme o separovaným odpadu. Ty to skoukneš, nic nevidíš, vezmeš to a najednou se ozve řev, tak to zastavíš a on vyskočí. Jednou se povedlo, že jsme ho vyklopili, ale ten lis naštěstí jede pomalu. Vim, že v Praze byly nějaký smrťáky, že byl tak ožralej, že se ani neprobudil a oni ho neviděli, takže to zjistili až když začala tryskat krev. Tak to je taková zajímavost.

A co se týče bordelu?
No to si můžeš vybírat. Pneumatiky, polívku, prasečí kosti, pračku, co se nedá zpracovat z ukradených aut, plastový nárazníky, cihly, suť, písek, bordel ze zahrádek… A třeba na Francouzské je dvacet let vždycky bordel kolem popelnic. My se snažíme to moc nebrat, protože tam jsou jehly, anebo tě kousne potkan. Jednou dokonce měla samička hnízdo v popelnici. Ona si ten plastik prokouše. Potkani jsou běžní, v zimě jsou v popelnicích zalezlí a na jaře tam vyvádí mladý.

Oni si tam dělají hnízda?
Na Bratislavské za jednou mříží se vždycky ozvalo zapištění a oni odběhli. Pokud ale potkana zaženeš do úzkých nebo má mladý, tak po tobě vyjede. On to má prokousaný ze země, ale jsou popelnice bez deklů a tam vyleze po zdi a skočí do toho. Další chuťovky jsou shnilý maso, klasika je nasraný v popelnici, nebo nezabalený plinky, z toho se valí smrad. Popelnice se přitom vymývají jednou za rok, na to máme v Brně jednu myčku z Rakouska za dvěstě milionů.

Ještě něco bys chtěl dodat?
Spousta lidí si myslí, že popelář je práce pro debily, ale je to fakt náročný. Děláš v mrazu minus dvacet nebo plus třicet vedru, navíc v provozu, kde jsou všude auta, fakt je to náročný. Na to, jaký tam potřebuješ vzdělání, je to placený dobře, ale je to jak hornický povolání. To, co tam nemáš zaplacený za vzdělání, to máš za to, že si huntuješ tělo. Není to žádná sranda.