Někdo se stará, abychom měli v Brně dost piva, někdo dělá politiku a někdo řeší ucpaný potrubí pod hajzlem. Honza, hovnař s pětiletou praxí, zná Brno z nečekané perspektivy. Na jakým sídlišti se nejčastěji rozlejou hovna po kuchyňce a co všechno se dá najít v odpadu v milionářské vilce v Útěchově se od nikoho jiného nedozvíte. I když se Honza potkal za svou praxi s pár významnými lidmi, hovnařská etika mu nedovolí je veřejně naprášit. Obsah záchodu se drží pod pokličkou a funguje stejně jako zpovědní tajemství.

Honza: Nejlepší bys to měl, kdybys přišel na náš hovnařskej večírek.
Prigl: A kolik vás je?
Asi dvacet.
A vy si normálně řikáte hovnaři?
Jo, za to se nemůžeš stydět, to nejde. My jsme parta, kde se většinou známe od malička, takže je to dobrý. Třetina lidí se zná už od základky, pár lidí je odjinud, ale většinou jsme mladí Brńáci, takže si to dovedeš představit.
Mohl bys popsat svoji práci?
Kluci třeba vytáhli někde na Francouzské ze stupačky ve spirále kůži ze psa,. Možná to bylo z kočky těžko říct, tím to bylo ucpany, úlet, ale to vytáhneš a pak to teče dál. Dobrý je když v soukromím bytě u borca, normálně ve velkým domě, kde má bazén. Vidíš jeho manželku, jak se tam válí na posteli, čte si časáky a ty vytáhneš z hajzlu asi třicet tampónů a vložek, zkurvených, špinavých, červených, to bys tam nečekal. To ukážem borcovi a on nic, třeba že by jí řekl, ať to tam příště neháže, protože ona dělá takový věci. Občas mám pohotovost v noci.
A kam se jezdí o pohotovostí nejčastěji?
Třeba do Bohunic, první patro to je nejvíc kritický, tam když se to ucpe, tak než všechny nad sebou oběhneš, aby nesplachovali tak tě dávno vytopíjou, takže pak plavou obrovský hovna po kuchyni a tak. Ty v tu chvíli děláš co umíš…
Takže vy jste taková záchranka.
No, lidi jsou někdy vděční, někdy na tebe zas řvou.
A ty Bohunice jsou nějaký problémovější?
Bohunice, Bystrc tady ty sídliště, všechno je to stavěný pomalu ve stejný době, když to vemeš. Ale i Václavská, Mendlák, tady ty starý domy, Pekařská, na té jsme dělali snad všude tam, kde jsou sklepy ještě, to je úplnej úlet ty sklepy, tam je to pod úrovni kanalizace a to je úplnej masakr potom.
A to se řeší jak, když je tam třeba metr hoven?
Odčerpáš to a vyřešíš problém, no.
To vy děláte taky?
Jasně, kompletní servis. Možná nejhorší je to na Majdalenkách, to tam stavěla nějaká děsná firma. To nemusíš být ani machr abys viděl, že jak je to udělaný, je peklo. Tam bydlijou bohatí, bohatší aji různý celebrity brněnský – nebudu jmenovat – párádní kéry, obrazy všude po stěnách a ty to vidíš: přes chodbičku, kuchyň, balkónek.. celý úplně zadělaný. Fakt hrozný. Přitom zaplatili takový prachy za to.
A ten smrad? Na to si zvykneš?
Nejvíc smrdí tuková jímka. To mají restaurace, větší, lepší, ale každá by ji měla mít. To je vlastně sběr pod podlahou, kam odtýká všechno, co de do dřezu. Umývají hodně nádobí a ty tuky se fakt usazují extrémně a smrdí to fakt víc než to hovno. A to když se ucpe, tak se to vymývá hadicou anebo pak šufanem ručně. Dáš to do kýblů a vezeš to normálně osobákem někam do prdele.
Ale zvykneš si?
To víš že jo, ale stejně občas narazíš na smrad, ke kterýmu si ještě nečuchl, a to se ti chce blit.
A poblil ses někdy?
Ne, ale bylo namále
A chodíš někdy do práce s kocovinou?
Jasně, to je nejhorší.
A ta kombinace smradu a kocoviny?
No… Zocelíš se, že jo. Zvykneš si jako na většinu věcí. Jak řikal kamoš, zvykneš si, že furt nemáš love, že je ti furt blbě, člověk si zvykne na všechno.
Ale prachy máte slušný, ne?
Tak lepší než ve fabrice, ale spíš je to díky tomu, že jsme zvyklí dělat dýl než ostatní.
Jak reagují lidi, když tam přijdete a oni mají třeba vyplaveno.
„Jsme strašně rádi, že jste tady“ a cpou ti prachy třeba ještě než si něco udělal jo. Pak řekneš, že to nejde, tak to je takový, no. Ale to je jenom občas.
Co potom dělají když jim řekneš, že to nejde.
(směje se) To je v prdeli no. Je ti jich líto. Třeba když vidíš, že tam mají nějaký pěkný vybavení.
A kde ty hovna smrdí nejvíc?
Asi v těch hospodách, tam se každej něčeho divnýho nažere, pak se de vysrat rovnou. Jak řikám najdeš různý smrady a různý věci, co tam lidi hážou, třeba kuřecí stehno nebo trenýrky si někdo při sraní spláchnul a pak mu není blbý nám zavolat, že se mu ucpal hajzl..

Foto: hovnocucy.predseda

banner-nudle