Kamery ve vozech, klimatizace, digitální tabule. Ruku v ruce s inovacemi vozového parku MHD jdou i proměny společenského života jejich šoférů. Veselý smích hloučků mužů ve švestkově modrých stejnokrojích bude odpoledním Hlavákem určitě znít dál. Jen k němu přibyl svět internetových diskusních fór, kde se dozvíte ledacos. Jezdí každý na čas? Kdo měl průjem z fasovaného vitacitu?

Pokud jste ještě před nedávnem potřebovali zjistit, co je nového na lince, jak vypadají čerstvé přírůstky nebo poslední incidenty výtržníků z Líšně, stačilo si vyšetřit volný večer. Vždyť i ti nejzavilejší brněnští cyklisté dobře ví, kde zastihnout nějaké ty tramvajáky. Třeba v jednom z asijských bister u Hlavního nádraží, kde ve středu mastného oblaku můžeme rozeznat siluety řidičů postávajících u pivečka v plechu. Nebo každý pátek U pavouka, tentokrát už však za doprovodu kytáry. Zpívá se Rosa na kolejích, a když ukápne slza tak jeden neví, jestli je tak dojatý nebo oči zkrátka slzí z toho, jak je v lokále nakouřeno.

Dnes je však vše ještě o něco snazší. Stačí po službě sednout k počítači a navštívit Diskusní forum MHD Brno. Doporučujeme každému, kdo někdy zatoužil poznat bohatý vnitřní svět našich řidičů. Drobné radosti i vleklá trápení z kabinek vozů hromadné dopravy.

Šoféři o sobě na webu rádi říkávají, že jsou „jednou nohou v kriminále a jednou v rakvi“. Dlouhé služby, malý plat, velká zodpovědnost, stres. Cestující, kteří nemají uznání pro těžký kříž, který s sebou den za dnem vleče každý šalinář i autobusák. Jeden z diskutujících například vzpomíná na bizarní situaci, kdy přišla stížnost na řidiče nekuřáka, že kouřil ve voze, a ten přišel o prémie.

Časy, kdy byl řidič nedotknutelnou postavou k jejímž nohám promrzlí cestující snášejí své obětiny jsou pryč. Dnes jsou si nevděčníci schopni stěžovat dokonce i na takovou drobnost, že vůz odjel dříve než měl:

Ja to vidim uplne jednoduse.Cestujicim v Brne se uplne zbytecne leze doprdele.Jo ta noc toho kokota co jsi na nej stezoval bych nechal jedno kolo odjed a on by zmenil nazor.No a když vezmem cele IDS tak takový Ruda od ČAD Blansko jezdí ze st osady raní 72 o 5 min dříve,pravidelne.Ja bych tem velkem brnakum z 19 vterinama pral zazit doby ČSAD Brno město když jezdilo jeste Babice Bílovice Brno,tak jel treba o 10 min driv nebo prozmenu o 15min pozde a nebo nejel vůbec.“

Přesto lze v brněnské hromadné dopravě občas zažít alespoň chvíle, které evokují nesmlouvavého ducha spravedlnosti Divokého západu:

„Hm rikejte si co chcete ja to resim jinak, jednou sem videl v zrdcatku borca jak mi vzadu maluje po bocnici , byla to nocni linka a poloprazdej bus, sem zastavil sel sem tam chyt sem ho pod krk a dostal tafku, vozim sebou antigrafiti sprej,donutil sem ho to okamzite utrit, nemel hadr tak holt musel pouzit svou bundu, byl pak pekne spinavej, vyhodil sem ho pak hned z vozu a sel po svych, od te doby sem ho ve svem voze nevidel.“

I šofér je jen člověk z masa a kostí. Proto své pevné místo v internetové komunitě mají také každodenní témata, kdy staří šalinářští psi neváhají poradit méně zkušeným kolegům:

Dostávají řidiči DPMB stále instantní nápoj “Juwík” ?? Slyšel jsem, že zněj čtvrtina řidičů měla průjem.“ ptá se řidič autobusu z Bystrce. Prý už se nefasuje.

Uživatel Tasa za čtyři minuty odpovídá: Juwik bohužel nedostáváme, teď dostáváme jiné nápoje. Je to škoda, juwik mi chutnal a zásoby už docházejí a nikdy jsem se z něj neposral.“