Tahle čtvrť je alkoholickou Mekkou Brna. Kdo nebyl v Černovicích na záchytce, těžko sám sebe může považovat za pivního Hádžího, dokonce by se dalo s úspěchem tvrdit, že znamená v pivní komunitě hovno. Náš fotograf z Adamova řekl, že na „lont nejezdí“, a proto jsou fotky pro tentokrát takový jaký jsou.

Zpátky ke kořenům. Dost bylo obcházení zápaďáckých snobárniček, politicko-alkoholických latrín, nepochopitelných míst a vůbec poflakování po centru. Periferie je místo pro hospodskýho povaleče. Pivo do pětadvaceti a obsluha předjímající přání dalšího kousku dřív, než toto přání vůbec v mysli vyvstane.

Teprve periferie dává vědět, co je Brno ve skutečnosti zač: ex-německý centrum s vesnicemi přilepenými všude dokola. Venkovský příchutě se dá v Černovicích užít dost.

Zatímco k záchytce ještě nějaký to MHD jede  – jde přeci o součást města stejně jako divadlo nebo radnice – v pravých Černovicích, o kterých je řeč, se chodí z hospody do hospody přes pole. Průvodce mi dělá dekadentní posměváček, místňák BB. Ten sice fotit neumí, ale hned u prvního piva se vytasí s tím, že dal na YouTube video s plápolajícím krbem a že to video má víc než osm set shlídnutí.

Inspirací k této debatě jsou kamna v první navštívené hospodě. Majitel odmítá spoléhat na ruský plyn a topí dřevem. Další pivo tady nosí už v půlce míry, takže místo jednoho zůstáváme na tři. V hospodě je obsazený jenom jeden stůl a štamgasti bedlivě hlídají, jestli cizáčci jako my zavírají dveře od hajzlů. Místním od jejich stolu tento přečin promíjejí. Pak se vydáváme kolem legendárních místních graffiti přes pole dál.

Zatímco první hospoda ještě nějaký název měla, druhá ho jednoduše nepotřebuje. Jenom adresu. Na co taky. Název nezná ani rodák BB. Maty jsou od nálevny decentně odděleny venkovským plůtkem, bedny sice vyzývavě blikají, ale od škopku neruší. Sedání ke stolu sólo je tady spojený s venkovskou vzájemnosti. Chlápek, co se dívá od svýho stolu druhýmu na záda, se ho před objednáním ptá: „dáme ještě jedno?“ a ten mu odvětí: „ještě jedno a pak pudem“. Díky tomuto rozsazení jsou tady – krom nás – obsazený dva stoly.

Třetí hospoda hraje na rurální romantiku. Je tu obsazený jeden stůl. Poblíž je i studna. Pak jdem ještě na Špici na rum, ale kolem jezdí trolejbusy a není tu – krom toho našeho – obsazený žádný stůl. Tak už to není ono.