Projekt jednokolejky z Vinohrad na Starou osadu je teprve na papíře a už vzbuzuje vlnu odporu. Nejvíce se v protestech angažují zahrádkáři, jejichž malá zelená království leží po celé délce plánované trasy: v Akátkách.

O takzvané Vinohradské spojce se uvažovalo už při projektování sídliště v osmdesátých letech. Zdá se, že nyní primátor Onderka velikášské plány oprášil a chce dát Vinohradským stejný luxus, jako je plánovaný pro studenty kampusu – z Mendlova náměstí má vést lanovka do Bohunic. Brněnská dopravní síť by tak měla být v budoucnu obohacena hned o dvě nadzemní dráhy.

V našem bleskovém průzkumu jsme zjistili, že pro většinu místních obyvatel je stavba jednokolejky zcela novou informací. Zatím se zdá, že jedinou skupinou, která na novinku pohotově zareagovala, jsou zahrádkáři. Ti se tak opět osvědčili jako tradiční pilíř české občanské společnosti. Po celé trase budoucí dráhy jsou vylepené protestní plakáty.

„Kluci, to je strašný.“ řekl nám pan Miloš, kterého jsme zastihli uprostřed práce na záhonku jen několik metrů od jednoho z plakátů. Jako bývalý inženýr DPMB také přidal odborný názor: „Pokud budou na trati dva vlaky, bude důležité, aby se nesrazily.“

„Ráda tudy chodím místo jízdy trolejbusem. Nedovedu si představit, že by místo stezky vyrostlo nějaké železné monstrum,“ přisadila si paní Věra. Postoje obyvatel však nejsou jednoznačné. „Ale to víte, že bych se svezla,“ svěřila se stejná dotazovaná redakci Priglu.

Jednokolejka by mohla nalákat více turistů do této dosud opomíjené lokality. Oficiální vyjádření se však nepodařilo sehnat. Primátor Onderka nám celý den nezvedl telefon, nemáme totiž jeho číslo.