Tahle hospoda je tak špatná, že pět lajků za její recenzi by byl úspěch. Chodí sem tak málo lidí, že jsme chvíli spekulovali, jestli tady vůbec mají záchody.

Zdi vyzdobené největšíma bonmotama Prezidenta Osvoboditele, non-stop vyhrávající pecky od Ježka a W plus V, ze kterých musí už servírce jebat, obrázky anonymních prvorepublikánů a ze stropu autenticky zavěšené nepochopitelné množství slaměných dětských kočárků a kufrů.

Těmahle místama jezdí dělníci z Palmovky tramvají na sídliště Kobylisy a Ládví. To nezabránilo zestárlému Sokolovi, aby si tu po prvním infarktu založil hospodu ve stylu Tomáše Garrigue Masaryka s nabídkou „Kančího guláše na medu“ a „Krkovicí s vlašskými ořechy.“

„Mravnost je poměr člověka k člověku,“ hlásá nápis na zdi. K autorské krádeži TGM nás vede přesvědčení, že kdyby Masaryk byl dneska mladý, psal by místo do Národní myšlenky na Prigl.

02

„Mojí sousedce je padesátpět a furt nepochopila, že není mladá. Utratí desítku měsíčně za mejkap a je děsně afektovaná,“ vypráví jeden ze dvojice hostů – penzí zajištěných důchodců.

Jinak je tu prázdno, všichni, kdo by sem mohli chodit, už umřeli. Dvojice důstojných pánů pije mlčky a po jednom pivu jde pryč.

Pak je dlouho ticho. „Zdraví – zdravý duch a zdravé tělo – to je nakonec cílem vší politiky a administrace,“ sděluje ze zdi Masaryk. Do barmanky valí osamělej vousáč. Přepínají hudbu na jazz. „Ten hipster akorát žere,“ nese informaci od baru Miroslav Brno.

O půl desáté přichází úprava stolů pro večerní menu, na které nikdo nepřijde, ubrousky do kohoutků, lžičky do hlubokých talířů a venku se stmívá. Není tu a nebude nikdo, kdo by to ocenil.

V prvoplánově vyzdobeným suterénu roubovaným červenobílou slovanskou stuhou zkomírá naše schopnost fabulace. Situaci nezachraňuje ani jedinej host – hubenej cápek v žabkách a kloboučku. Hlavy nám vřou snahou vymyslet typ lidí, co by sem mohl přijít, a my si pak mohli vymyslet jejich fiktivní rozhovor.

„Je v tom spravedlnost kapitalismu, že to tady zkrachuje, jsem fakt rád, že to zavřou, “ uspokojujeme se nad bídou tohohle matra.

03