Odbýt tohle místo jako další vietnamský bistro by byl fatální omyl. Setkávání úspěšných přistěhovalců s neúspěšnými domorodci má deset metrů od Svoboďáku nepopiratelný kouzlo. Spolu s náplavou hladovejch brňáků, kteří zhltnou nudle a jdou si po svých, tu vysedává pevná komunita štamgastů. Vedle nudlí a gyrosu se tak obsluhujícím Vietnamcům objevuje v rukách nejen pivo, ale přes pult se běžně nalívá i Božkov vodka a rum.

Kombinace putyky a asijskýho fastfoodu v něčem připomíná bary na Bratislavské, kde většina bílých majitelů odmítá nalívat cikánům. Vietnamci díru na trhu lepí a slušně vydělávaj. Ve středu města se majitelé tak bojí bovery připomínající klientely, že tento prostor zběsile vyklízí. Nastupují opět Vietnamci. Nad usmívajícího se Švejka „To chce klid,“ se dá nějaká asijská ozdůbka a brněnskej multikulturalismus je na světě.

„Kde je moje pivo a igelitka?“ ptá se naplech opilej host, kterej se zrovna vrátil ze záchodu a vypadá, že netuší, kde je. Vietnamec se snaží pochopit, o co mu jde. „Měl jsem tady pivo a tašku, kams to dal?“ ani solidní znalosti češtiny tady na porozumění nestačí. „Pivo, půlku piva“ domáhá se opilec se zvýšenou agresivitou a zoufalstvím. Vietnamec se chytá a nalívá opilci skoro plnej krígl.

Muž se vzpamatuje po pár doušcích u nejbližšího stolu, „kams dal tašku?“ Zasahuje dobrotivá důchodkyně a ukazuje opilcovi stůl, kde původně seděl. Se dvěma půlpivama a igeltikou Billa nechce opilec o focení ani slyšet. „Ne, ne šéfe. Otoč to jinam.“ gestikuluje směrem k dobrotivé důchodkyni. „Mám tam nákup“ vysvětluje nakonec sám pro sebe.

Žádná televize, žádný kecání s výčepním. Místní se přesto navzájem znají a ověřeným alkáčským stylem se zdraví, aby si pak každý sedl sám ke stolu. Co připomíná klasickou putyku je tykání obsluze. V tomto případě jednostranný. „Tohle bys měl vyležet,“ doporučuje starostlivě po vodce na pultu chrchlající host – který zavedl na panáka i svou choť – Vietnamci, který se zakuckal.

Štamgaství se tady pozná podle vlatnictví klíčů od záchodu. Kuřácká část, kde se pije pivo a nejí nudle, je vzadu a pro klíče k pultu je to daleko. Klíče se získávají snadno, stačí je nevrátit. Taky už jedny mám.