Za romantickým parčíkem hned vedle fízlárny na Cejlu se skrývá ubytovna Pohoda – nejlevnější ubytování v centru Brna. Původně nás sem nalákala zdejší pivní kantýna, ta už však před několika lety zkrachovala. I bez kantýny však ubytovna pohodou jen oplývá.

Prodej piva se přesunul přímo na vrátnici. Paní v okýnku však zbožíznalstvím nevyniká:

„Co máte za pivo?”
„Rentgen.”
„Jako Regent?”
„To já nevim.”

Před ubytovnou na zahrádce se vysedává už od rána. V tomto prostředí se i my cítíme jak zasraní příslušníci střední třídy, kteří lezou na cizí území. Chlastat jak dlaždič je jedna věc, ale um s jakým si dva vousatí chlápci přelívají krabičáka do dvou půllitrových petek od Greny, je minimálně o stupínek výš.

Nabídka Rentgenu není příliš využívaná, přestože je desítka v akci za devět korun. Na pivo jednoduše nejsou prachy. Vypadá to, že si místní nemůžou ani zavolat o půjčku lichvářům. Kredit na telefon nikdo nemá, nebo to aspoň tají, což vyvolává hádky.

Přes den je na zahrádce rušno, z oken hraje hudba a do oken se pořvává „vosol to!“ spolu s požadavky na puštění oblíbenýho válu a informace, na kterým cédéčku ho tajemný DJ za oknem může najít.

Do skladby spotřebního koše obyvatel ubytovny dává nahlédnout i malá paní žebrající cigaretu. „Nemám na celou krabičku, musím ještě koupit mlíko,“ vysvětluje a nabízí nám za dvě startky bůra.

Zatímco paní žebrající pětikorunu umí zjevně počítat, paní na vrátnici je vysloveně dementní. Nechce nás pustit ani na hajzl a není schopná se vymluvit: „Tady není záchod, jenom pokoje.“ Nehoráznou lež by na stěně visící Jan-Pavel II. asi neodpustil, ale my ano. Proč tady visí portrét svatýho otce, neví:

„To sem dal vedoucí.”
„On je křesťan?”
„Nevim.”

Neví ani další věci: jak je starý papoušek, kterýho mají v kleci na vrátnici, co je za druh, neví, jestli neumírá. Vlastně neví nic.

Večer je tady docela klid. Chudí na chlast jednoduše nemají prachy. Za rohem je zkrachovalé asijské bistro nahrazené Asia Herna Barem (maty ale mají český). Prázdno je i tam. Aspoň mají cit pro kumšt, ten dokazuje plyšový Méďa sedící na jedné z laviček v parku před ubytovnou.