Většinou odchází jako první, protože si vzpomněli, že něco slíbili manželce nebo jste pro ně jen záminka a cover pro románek s životem unavenou kolegyní. Pokud se ale rozhodnou pít, padají z nich životní pravdy, ke kterým není co dodat. „Plnotučný už nekupujem, vona teďka chce jen to sojový.“

Sameček vlaštovky si nevrzne, dokud nenatahá na stavbu hnízda dostatek psích chlupů, nedopalků a slámy. Ženáči nejsou jiní. Životní uspokojení a pocit, že se mohou za něčím ohlédnout, přichází až v momentu, kdy přezují zimní gumy na letní, zaplatí zálohy na plyn a z nabídky tří hobbymarketů rafinovaně zkompletují kuchyňský kout.

Zatímco hardkor alkáči začínají po pětatřicítce postupně navštěvovat léčebny a neúspěšně se zbavují závislosti na chlastu, objevuje se u stolů nový chlastající typ s dosud netušenými limity i potřebami – ženáči. Jejich žízeň a chuť se ožrat do bezvědomí je srovnatelná s touhou z léčebny se navrátivšího alkoholika, s tím rozdílem že se většinou nerealizuje, a když už, jsou otravnější a nudnější než kdejaký alkádo.

Rozpačitost

Ženáč umí dostat do těžkých rozpaků i člověka po sedmi pivech a třech panácích. Když se ve čtyři ráno odhodlá prodnes rebelující manžel zvednout manželce, co půl hodiny vyzvánějící telefon, strčí vám ho k uchu::

„Ahoj, jste tam spolu?“
„Jojo jsme.“
„Ráda jsem tě poznala, škoda, že jsme se nikdy neviděli.“
„Já tebe taky, neboj, jsme fakt spolu v hospodě.“

Hořkost

Z řetězu „od staré“ se ženáč neurve prakticky nikdy, z čehož vyplývá jeho celoživotní hořkost. Když zrovna nemluví s ní, mluví v práci a hospodě o ní, respektive o tom, jak ho omezuje: „Vona mě nikam nepustí,“ stěžuje si kámošům poté, co ho se manželce konečně podařilo vykopat z bytu.

Hravost

Kdysi hlavní organizátor LANparties, kterej celou střední nemluvil o ničem jiným než o Kauntrstrajku a World of Warcraft teď s nadšením vytahuje mobil: „Hele, největší vychytávka. Máš tady seznam receptů a když na nějakej klikneš, rozbalí se ti seznam, co máš nakoupit.“

Mužnost

Někteří chlapi po pár letech v kanclu a u dětí zjistí, že být ženou jim vyhovuje. Když už svými rostoucími ceckami a povalováním na gauči při četbě magazínů začnou svou manželku moc stresovat, sama je vyžene do hospody, aby si po letech vyzkoušeli, jaký je to být chlapem.

Rezignovanost

„Jasně srdíčko, taky tě miluju,“ říká do telefonu ženáč stejně mazlivě jako před patnácti lety. Stejně jako tehdy se mu lehce rozbuší srdce, tentokrát ale při smutném pohledu na zadek dvacetileté servírky.