To, že heterák, kterej si objedná lattéčko a kouří slimky, je buď návrhář ratanového nábytku nebo naprostej kretén, ví každej pingl od brněnský Alfy po pražskej Les. Ale performance vlastní demence skrze objednávku v hospodě je mnohem spletitější vesmír než odvěká pravda o slim cigaretách.

Agenti s teplou vodou: latté a dvojitý pressa

Pojišťováci, ouřadové, co nosí neforemný obleky a do nich zastrčený košile pastelových barev. Zrovna teď mezi něma letí růžová a pomerančová. Jejich boty budou mít s pravděpodobností useknutou špičku. Vlastní nejméně dva telefony, které rozprostřou spolu s lejstrama po stole, takže není kam položit kafe. Často přijímají hovory a moc rádi nahlas menedžují na celou kavárnu poskoka tak, aby to vypadalo, že je jich nejmíň deset.

Z kavárny si dělají kancl, protože po zaplacení lattéčka a dvou press denně nemají volnejch pět litrů na nájem. Protějšky jejich bussiness schůzek jsou většinou padesátníci bez práce, ženský s nadváhou a vymytým melírem, kterým velkodušně zaplatí drink, pokud se upíšou k životnímu pojištění bez možnosti výběru peněz před sedmdesátkou.

Agenti jsou žoviální, jejich těžký parfém zpacifikuje čichové buňky všech přítomných v místnosti. Kouří většinou máčka, ty na nižších pozicích s melírem hlavně petry a elemka. Je jim jedno, co si dají, musí to na stole hlavně dlouho vydržet, aby se stihlo zfouknout co nejvíc jednání. “Čas jsou peníze,” v jejich pojetí platí dvojnásob, ale naopak.

Bundičkoví řetízkáři: latté s příchutí a slimky

Tahle skupina má výraznou samčí a samičí morfologii a také se většinou objevují v párech. Samci ani po skončení roku 2005, kdy se pomalu přestal používat termín metrosexuál, nepřestali nosit džíny s vyšisovaným zadkem, upnutý tričko zářivé barvy, na krku řetízek nebo řetěz ze čtyřkarátovýho zlata a na nohou s vysvalenými lýtky sportovní boty. Voní hodně a rádi a jejich pyžmová voňavka s reklamou zaručeným feromonovým účinkem se mísí s gelem, díky kterému mají vlasy slepené v „roztomilé bodliny“.

Samice bundičkářů provádí samy na sobě šikanu ze základky, když si z bokových džín vytahují tanga k podpaží. Jejich vestičky mají kožíšek. Ačkoli se bundičkáři pohybují v párech a nejsou zarytými čtenáři, většinou spolu u stolu nekomunikují, ale rolují fejsbuk na telefonu.

Jejich vztah je založen především na reprezentaci, proto je samice celoročně opálená do zářivě oranžové a na dlouhých nehtech má pečlivě volené ornamenty od asijských prodejců z podchodu pod Hlavákem. Feminost zdůrazňuje latéčkem s příchutí, ve kterém vyzývavě míchá lžičkou, kterou poté ještě vyzývavěji a často olizuje, pak si zapálí slimku či populární práskací cigaretu. Samec se naopak akcentuje mužným presem s mlíkem. Vzorec se mění, pokud spolu sedí pohromadě dva nabíječi. Tehdy dojde na latté mačiáta.

Hypotékově-víkendoví požitkáři: papáníčko, nejlépe palačinky

Celej týden makaj v systému od sedmi do čtyř a když konečně přijde ten sladkej páteční moment, stejně se hned zaseknou na sekání trávníku, egomaniakálních děckách a znuděným partnerovi. Hýčání si dopřejou akorát v kavářničce, kde rozsadí celou rodinu, vyberou ten správný džusík (trochu ho ohřát, ale ne zas moc), obídek, kávičku (hlavně nějakou dobrou), palačinku, zákusek (musí být přítomná šlehačka). Takto stráví v kavárně celé dopoledne i odpoledne, pokud teda ještě nestihnou výlet do Olympie. Dýško zaokrouhlí do desítky, protože mají přeci velkou útratu a musí splácet hypotéku. Nekouří. Kouření je drahý.

Páry: alkohol, chlast a alkohol

Kluk a holka, muž a žena, hovní variace téhož. Přesto záleží v jakém stádiu jejich vztah je. „Začátečníci“ s notnou dávkou hormonů lásky v krvi si dají alkohol na rozjezd. Nejdřív plíživě a nevinně dvojku vína a pak raději celej džbán, aby obsluha nerušila jejich softporono pokusy pod stolem, který ústí ve společnou cestu na hajzl nebo v lepším případě pryč z kavárny.

Nejvíc serou obsluhu tím, že přes jejich neochotně se pouštějící ruce není kam položit rozjíždějící se objednávku. Někdy on objednává za ni, mluví v množném čísle a ona se dívá do stolu. Zkušenější páry ssebou mívají laptopy, které plně uspokojují jejich touhu po teple a doteku a rozechvívá je už jen touha po chlastu a wifině.

Vypelichaní kavárenští povalečí: “dobrý” kafíčko

Muži. Osamělí i ve skupinách. Bez žen. Na úvod prohodí: „Zdravim, zdravíčko, dal bych si nějaký dobrý kafíčko.“ Potom vytáhnou chytrý telefon a ptaj se na wifinku. Dobrý kafíčko musí být s mlíčkem nebo se šlehačkou. Horší může být už jen horká čokoláda. Kouří elemka a popel klepou do popelníčku. Sladí. Vilně míchají a soustředěně olizují lžičky. Pití kávy je slastný rituál. Hlavně pomalu.

Modrý pruhy: Turek bez mlíka

Fenomén Brna. Muž, kluk v pruhovaném modrobílém triku asi z ármy shopu. V létě nosí i slamák. Vypadá, jako by právě sjel Svratku. Kraťase a sandály, zdravě zpocený hetero. Triko nosí ke všem příležitostem. Má rád neformální podniky typu Mejdlo nebo Traubka, tam chodí hulit a lejt. V kavárně často zkusí turka. Nemusí moc mlíko. Balí si cigára, zbytkem tabáku posype celý stůl. Rád čte, rád rozebírá. Je sám sobě brněnskou fit-bohémou.

Pražáci: “Poctivé škopek”

Na poctivej “škopek” se v Brně nejraději vydávají zmrdi, co se přesunuli do Prahy a zprátky se vrací jen proto, aby se ukájeli nad svým kosmopolitantstvím. Sedávají u oken a pořád opakují, jak málo jezdí v Brně aut a jaká je tady pohoda. Mají lepší hadry než Brňáci, často je prozradí kufr na kolečkách nebo elegantní taška na jedno rameno, kterou demonstrují, že jsou tu jen na chvíli pokecat o projektu a “odpočinout si u škopku, ta Praha je hrozně hektická, tam jenom pracuju.”

Mají dost sebevědomí, aby se zeptali na limonády a aciditu kávy. Často u stolu pracují, komunikují s civilizací a vedle domácí zázvorové limonády svítí z monitoru jabko. Frustrované obsluze přihodí dýško, pořád je to přece levnější než u nich “doma”.

V hospodách lidi vědí, že ožíračka je jen další částí jejich posraných životů, kdyžto v kavárnách mají pocit, že se účastní něčeho velkýho a báječnýho a podle toho čekaj, že se k nim obsluha bude chovat. Fenomén kavárenského kreténství má proto svou vlastní logiku, která dělá chlebíček pingla zas o něco tvrdší.