Vánoční trhy v Brně nejsou místem křesťanského rozjímání ani nějakých přehnaných rodinných pohod. Už několik let jsou to místa, kam se lidi chodí jednoduše ožrat. A to v takovým měřítku, že před rozšířením na zelňák to vypadalo, že v Brně jsou Vánoce jen o klobáse, svařáku a kořale. Ježíškovu dílnu pro šikovné malé ruce, která tu před lety bývala, byste dnes hledali marně.

Díky rozšíření se trhu na zelňák má vánoční popíjení svoji diverzitu. Mainstream je na Svoboďáku v duchu „svítí a bliká všechno“, alternativce pak láká ladovský Zelňák. Ve výsledku je to úplně jedno, většina si obejde trhy oba. Nealko a nebuřto stánky mají poměrně těžký život. Zboží slouží jako zajímavost při korzování se svařákem v ruce a prodavači jsou často terčem posměchu oražených opilců. „Koliks toho prodal?“ směje se brunátný třicetiletý metalista na prodavače pomalovaných věcí. Pokud tyto prodavače zrovna nikdo neotravuje, koukají smutně ze svých stánků. Mezi stánky s alkoholem působí i dealeři trávy, ale kšefty se u dřevěných stolků domlouvají všelijaké. Brno je na chvíli open-air.

Týpci v péřovkách ve skupince podupávají před KFC než půjdou do kotle mezi stánky „balit kundy“. Opilost se musí využít a večerní trhy dostávají parametry diskotéky. Ne každý má však tak vysoké ambice: „Já mám ještě osmdesát korun, tak si něco dám,“ sune se mladý čahoun od „mikeše“ k dalšímu stánku. „Turbošroub, dobrý, dobrý v tom je absint“ přemítá nahlas „ale já ho potřebuju aspoň nula čtyřku a ne nula dvojku, do toho drinku,“ obrací se na okolí a vysvětluje svoje alkoholické záměry.

Nápaditost, co se týče nekonečnýho obměňování názvů různých kombinací horkých moštů, punčů, svařáků a kořalek doslova bere dech. Na Maliňáček, Brňáček, Svoboďáček a Zelňáček už dneska nikoho neutáhnete, teď jede Bombardino, Brněnské bombec, Moped, Masařka, Hořčák, Vozembouch, Medvídek, Čmělák, Sršeň, Lomcováček, Lavina, Císařpán za oceánem, Betelné francózák, Kámošova holka, Rumová pralinka, Turbomošt, Mandloň, Vanila Libre, Verlaine, Turbošroub, Teplý kvír, Zahřívák.

Pro nás to názvem vyhrál drink „Kámošova holka“, ale to může být osobní problém a nějak se s tím vyrovnáme.