Ne vždy se podnikatelský záměr sejde s představama zákazníků. A tak se stává, že je původní vize majitele o podobě podniku neočekávanými klienty postavená na hlavu. O těchto místech bychom se nikdy nedozvěděli, kdyby se v jejich nabídce neobjevilo pivo. V přerodu jim nezabránilo ani nadbíhání obsluhy vysněným hostům a pohrdavé pošklebky směrem k těm míň vítaným.

Příběh první: Egyptská čajovna (Veleslavínova)

V Egyptské čajovně vypadalo všechno tak jak má podle představ návštěvníků etnických čajoven. Obsluha byla navlečená v podivných barevných šatech, zahrádka ve dvoře nabízela originální stánek pro posezení u vodní dýmky, jídelní lístek nabízel exotické pokrmy. Řečeno jednou slovní složeninou: etno-idyla. Kamenem úrazu se stala zahrádka ve dvoře. Ta spolu s nabídkou piva způsobila v letních měsících masivní přísun českých pivařů zcela bez zájmu o poznávání cizích kultur. Okolnostem se mírně přizpůsobil i jídelníček, a tak holky v egyptských hábitech nosily tvargle a pivo a na Egypt si (až na řídké výjimky) nikdo ani nevzpomněl. Pivaři se zavedli, zvykli si a začli chodit i přes zimu…

Příběh druhý: Cukrárna (Tererova)

V nabídce cukrárny u zastávky tramvaje se snad nedopatřením vedle zákusků a sladkých limonád dostala i nabídka lahvové desítky. Děti nepřicházely, zato dělníci z nedalekých staveb se jen hrnuli. Laskominky se kazily na pultech a objednávky přepravek s pivem se zvyšovaly. Postupně provozovatel zrušil zákaz kouření a hosti se posunuli od plastových stolků dovnitř. Přešlo se na čepovaný pivo a původní záměr připomínal už jenom malý pultík se zákuskama. To sem přivedlo pivní romantiky a posměváčky, jako jsme my, kteří z polstrovaných boxů ironicky komentovali nápis CUKRÁRNA, který byl stále ještě ve štítu.

Závěr

Poučení z toho není asi žádný. Egyptská čajovna přistoupila víceméně na kompromis a dneska je tady „Klub cestovatelů“, jídlo i pivo v symbióze, žádný velký etno ani netradiční kostýmy. V Cukrárně se stalo, co se muselo stát, a transformovala se na normální hospodu „U Plaza“ (toho plaza tam fakt maj) s pivem a vším okolo, jak to známe.

Znáte taky místa, která nezvládla nebýt hospodou?