Každému, kdo kritizuje muzikanty, filmaře a jiný umělce, čas od času někdo vpálí do ksichtu: „Tak si to zkus dělat sám.“ Je zajímavý, že v případě hospod tuhle větu nikdo věčným kafralům neřekne.

Kritik umění je vždy v podezření, že kritizovanému umělci závidí peníze, slávu a moc. Naopak do údělu hospodského je pro běžného smrtelníka skoro nemožné se vcítit. Nikdo mu ho totiž nezávidí. Až na nás.

Máme z našeho hospodského pisálkovství tak černé svědomí, že jsme si to museli zkusit sami – otevřít vlastní hospodu. U té příležitosti se musíme zamyslet, co nás doteď v brněnských lokálech sralo, co nám chybělo i co je nutný okopírovat:

1. Stačí být hospodou

Nejhorší je, když si hospoda hraje na něco víc než hospodu. „Jde o to mít prostor, kde můžeš svobodně hlásat svoje názory,“ říká budoucí provozní Paláce Prigl Vojtěch a dodává: „Nezáleží na tom, že ty názory většinou nikoho nezajímají.“

2. Pivo

Móda nabízet v hospodách deset druhů piv, který pak nemají žádnou výtoč a zahnívají tři dny v trubkách, je mimořádně debilní. Prigl nabídne klasicky desítku, jedenáctku a speciál.

3. Jídlo

Nemáme rádi hospody, kde se víc jí než pije. Na druhou stranu trávíme v hospodách tolik času, že pro chálku bylo vždycky nutný zvedat prdel k hladovejm oknům. Součástí Paláce bude bistro s gyrosem, kuřatama a dalšíma věcma za čtyři pětky, s kterýma si lidi můžou sednout k pivu. Na baru se k tomu přidají utopenci, domácí brambůrky a cibulové kroužky.

4. Wi-fi

Ne, stále to není samozřejmost. Palác Prigl bude konečně místem, co má nejen spolehlivej bezdrát, ale i dostatek zásuvek v místech, která se pro práci s notebookem nejvíc hodí a nabízí alespoň trochu soukromí.

5. Zašívárna

Nejdůležitějším posláním hospody je umožnit štamgastům i náhodným kolemjdoucím zašít se před světem. Respektujeme přitom, že potřeba „zašitosti“ se mění podle nálady. Proto jsou místnosti Paláce rozděleny tématicky podle našich nejmilejších vesnic: Brna, Adamova a Viničných Šumic:

Brno nabídne tolik oblíbený výhled z putyky na hemžící se ulici.

V Adamově vybaveném dvěma plazmama budeme promítat klasiky našeho srdce (především zlatá éra akčních filmů osmdesátých let).

Viničné Šumice podpoří virtuální i fyzickou zašitost arkádovými klasikami, které jsme si zamilovali z vesnických poutí. Ideální místo, pro nenapravitelné asociály, kteří si chtějí i v hospodě odpočinout od lidí a namísto plytkých debat raději střílí zombie brokovnicí.