„Dřív jsem chodila na koncerty, do divadel a občas posedět s kamarádkou do kavárny. Od té doby, co čtu Prigl, jsem začala obrážet putyky, kde dám tři, čtyři kousky za večer,“ vypráví devatenáctiletá studentka bohemistiky a estetiky Klára. Na ní a její pivní partu jsme narazili při návštěvě tradiční bašty brněnskýho chlapskýho pití piva, na Šelepce.

Pivní romantika oslovuje i mladší ročníky. Vypadá to, že stále víc. Na Šelepce, kde u štamgastskýho stolu, nad kterým se houpají vlaječky Starobrna a každý člen pivní party tam má svoji fotku, se scházejí i studenti. Trošku to připomíná devadesátý léta, jenom interiéry změnily kabát a záchody nesmrdí až ven.

„Člověk se v kavárně bojí zvednout hlas, aby někoho nepohoršil.”

Původně jsme sem šli dělat reportáž o moudrostech starý gardy a tahle čtveřice, která vypadala jako nadšení návštěvníci festivalu francouzskýho filmu, nás spíš vyváděla z míry. Nadávky na přeplněný Kořínky (jedna z posledních opravdovejch putyk v dolních Žabinách) a rychlost, s jakou do sebe klopili škopky, nás ale přesvědčila, že jsou to naši lidi.

Život mimo dyzajnový kavárny jim dle jejich vlastních slov svědčí. „Člověk se v kavárně bojí zvednout hlas, aby někoho nepohoršil,“ svěřuje se studentka sociologie Adriana. „Tady se cítím mnohem svobodněji, předtím jsem pořád pendlovala mezi nějakýma autorskýma čteníma, už se to nedalo zvládat. Člověk se pořád cítil jak ve škole,“ vysvětluje rozdíly v celkové atmosféře Viviana, která bude příští rok maturovat.

O další zkušenost se dělí student Lukáš: „I když hraju v kapele, měl sem to s hipsterkama vždycky těžký. Řekl jsem třeba: “pojď na pivo” a ona se mě málem začala ptát, co je to za film a kdo ho natočil. Pořád mi v hlavě šrotovalo, abych neřekl něco nevhodnýho nebo mě nepřichytila nedejbože u fotbalu. Tohle už nemám zapotřebí,“ vypravuje a sune do sebe několikátý půllitr.

„I v těch nejzapadlejších čtyřkách maj kolikrát lepší pivo než někde v centru.”

„Hospoda není jak kavárna, kde na sebe naráží skoro totožní lidi,“ chválí si Adriana zdejší kulturní diverzitu. A Lukáš dodává: „Myslím, že tady ti starší chlapi držej kvalitu piva, proto i v těch nejzapadlejších čtyřkách maj kolikrát lepší pivo než někde v centru.“ Takže mladí hodnotí podobný věci jako staří. Jenom si nevybírají tolik podle ceny. „Navštěvuju různý putyky,“ usmívá se Viviana.