„Ani se nevyslíkété,“ vyhazuje nás z hospody notoricky nasraný notorik, který tu pingluje od té doby, co mu před pár rokama zdrhla žena. Vítězství Zemana oslavil lahví rumu, ale nevypadá, že by mu zvedla náladu. Oficiálním důvodem pro zavření knajpy i v sobotu je kořenecký ples. Kudrnatý příznivec Karla Schwarzenberga za náma vychází před hospodu a zve nás na něj. Protekčně nám prý domluví, že nás pustí dovnitř i bez saka.

Na sále už jsou všechny stoly plný, takže místo nacházíme akorát na horním balkóně. Nemáme v sobě psychedelický drogy, který jsme kdysi na tyhle akce dávali povinně. Vyjetost nám zajišťuje aspoň to, že chlastáme druhej den v kuse. U sousedního stolu má základnu místní neúspěšný vošoust, se kterým uzavíráme očumovací alianci. Dokud neusne na stole, dá se říct, že je s ním sranda.

Dělat si prdel z vesnických kapel je starý jak tyhle kapely samy. I analfabet se může snadno proměnit v hudebního snoba, ale zas to psát, asi už nemá cenu. Dvanáctiletý holčičky předvádějí tanečky v uplých kostýmcích a jejich dospělácký výrazy rozvíjí v lufťácích i lonťácích ty pravý pedofilní vášně.

Navazovat ožralý konverzace s přítomnýma paničkama z města se nám nedaří – otvírací otázka „Ty seš odsud?“ ani „Vy jste z Brna?“ nefunguje. Dvořit se pětačtýře pořvávánim „hej ty pičóó“ a následně se ptát „nemáte prosím vás oheň?“ taky jednoznačně selhává. O pár chvil později už tančí se stejně starým kravaťákem a tváří se spokojeně. Metoda z bible seladonů – knihy Jak sbalit ženu – radí vybrat si napřed škaredější z dvojice postávajících žen a říct jí, že je zajímavá, taky nefrčí.

„Napiš tam, žes tady sklátil nějakou vidlačku, budeš mít hafo lajků,“ radí mi kumpán pořvávajicí dolů směrem k tančícím holčičkám pod zákonem. Novinářská etika však velí psát pravdu a nic než pravdu.

Holky ani ženy středního věku se s náma sice nebaví, zato se podaří zavést plodnou konverzaci s plešatým mrňavým mládencem v tatově saku o nesmyslnosti skutkové podstaty trestného činu pohlavního zneužití ve znění „Kdo vykoná soulož s dítětem mladším patnácti let nebo kdo je jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až osm let,“ jak si mládenec vygooglí na smartfonu. „Když to ty holky chcou, tak je to normální,“ odmítá mladík námitku, že je přece jen rozdíl mezi vztahem šestnáctiletého a čtrnáctileté a třicátníka s dvanáctiletou holkou.

IMG_20130126_215824

Očumovací partner nám usnul, neúspěšně se ho snažíme vzbudit. Vrchol večera nastává nekonečnou tombolou – každý má na stole tisíce tiketů. Lahve vína, salámy i hlavní ceny jako vana nebo kanec se nám vyhnou, zato vyhrajem několik litrů motorovýho oleje. Respekt se tady získává cenama a kupónama na tombolu, tím pádem se ocitáme na samotným dně a raděj padáme dopít vodku někam do kouta, mimo světla šantánů.

Lidé ve Vyškově, Adamově i Kuřimi si články o svém městečku přeposlali, Kořenec bude předpokládám výjimka z tohoto pravidla.