Jsou lidé, pro něž je vrcholem dobrodružství zajít do non-stopu. Jiní v něm tráví pár hodin, když zavřou ostatní podniky. Jak to ale vypadá, když chcete v non-stopu strávit celý život? Pak se pravděpodobně uchýlíte do zatáčky ulic Vranovská a Svitavská, kudy projíždí Čtyřka do centra.

Na trase dlouhé zhruba padesát metrů – tak akorát pro večerní procházku z jedné putyky do druhé – stojí tři non-stopy: Herna, Herna Bar a Monako Bonus. Každý z nich plní odlišnou roli v životě svých obyvatel a dohromady tvoří kompletní síť občanské vybavenosti.

Bezpečí domova nabízí Monako Bonus alias U Syndibáda. To, že jste skutečně u někoho doma, poznáte při vstupu na záchod. Stačí si splěst nepopsané dveře u pisoárů a vlezete rovnou do postele obsluze. Čepují tu dva postarší bratři z Vietnamu – zatímco jeden obsluhuje, druhý si dává šlofíka v sousedství močících hostů nebo připravuje krmi na vařiči v úklidové místnosti (rovněž na záchodě).

Nelze se tu cítit neútulně. V místnosti s automaty se suší prádlo, v rohu stojí televize a z jukeboxu vyhrává Armstrongův What a Wonderful World. Jako welcome drink dostanete vodku, kterou si musíte samozřejmě zaplatit.

Štamgasti, z kterých se tu reálně stali nájemníci, v pravidelných periodách vyskakují k tanci, laškují s trpasličí dámou Kateřinou a na ulici se otevřenými dveřmi line song: „Vstávám sama den co den, prázdnější než dřív.“

Stejně jako v Monaku, čepují i v Herně za zatáčkou výhradně Vietnamci. Herna má především socializační roli. Chodí se sem za přáteli popovídat a tak tu nenajdeme jukebox. Atmosféru kulturní místnosti spoluvytváří mládež postávající a diskutující před vchodem. Klubovna je určená i pro kojící matky a rodiče s dětmi, které si mohou na baru koupit lízátko.

Se soumrakem se zvyšuje tep klubového života, jehož centrem je vedlejší Herna Bar. Místní jí přezdívají U Citróna. Exkluzivitu podniku dodávají bílý barmanky, písničky v jukeboxu jsou pojmenovaný tak, aby cikánský vyskočily jako první a nic nezdržovalo non-stop dýzu.

Sex tu voní jako nikde v okolí. Milostnou aférku na záchodě si můžete dopřát za cédéčko na Playstation. Ostřejší holky vás železným stiskem chytnou za koule už ve dveřích a vám nezbude než je následovat nebo se vyplatit třema cigárama.

Kromě cikánské dýzy tu zní Dalibor Janda. Pokérovanej stavební dělník ze Slovenska zvaný Jano si alespoň čtyřikrát za večer pustí song Kde jsi a pokaždé odejde. Alespoň hlas z jukeboxu se po něm ještě shání…

A na co čekáte vy? Pokud nemáte problémy s cizineckou policií (šťára ve všech třech podnicích se koná jednou za dva týdny), pak nasměrujte své kroky na Vranovskou. Není lepší místo v Brně, kde strávit poslední měsíce před rokem 2012.