Bez častých výletů do Adamova v současným Brně neznamenáte vůbec nic. O Adamově se píše v novinách, točí reportáže a dokonce vznikla zcela nová forma tzv. adamovská Standap comedy:

Krnění – se Standou v Adamově from Krnění on Vimeo.

Zvát intelektuálky na výlet do lesa v okolí Adamova je lepší než do kina. „V těch holkách to probouzí temnější kouty jejich duše,“ glosuje trend náš místní zpravodaj Miroslav Brno. „Na rozhledně Alexandrovka západ slunce a po cestě dolů potkat divočáky, to obměkčí každé srdce..“ dává nahlédnout do kuchyně člověka, který si je vědomý kulturních trendů. „Atmosféra je nejsilnější v neděli večer, jak se nikomu nechce do práce,“ doplňuje.

V minulém reportu o Adamovu jsme se soustředili na rána spojená s odjezdy vlaků směr Brno a práce. Dopoledne se pak ukázalo ve znamení popíjejících nezaměstnaných a důchodců, během kterého jim dojde energie i keš. Tentokrát jsme se zaměřili na příjezdy z práce v odpoledních a večerních hodinách.

Komančský étos města nás zmátl natolik, že jsme předpokládali hospody plný už v době, kdy by měla končit ranní směna. Na zahrádce nádražky však posedává jen pár školáků a na první pohled cynický cyklista (kdo jiný něž naprostý cynik si dá po sedmdesátce dres a la kostlivec).

Ne každý po cestě z práce odolá vábení velkoměsta a v přijíždějících vlacích se mísí unavení s opilými. Jeden chlap oslavil konec šichty tak výrazně, že mu petka s vínem vypadává z ruky už v Brně na nádru. „Toho čekají dva dny volna“ vysvětluje alkonávyky zdejší dělnické třídy Miroslav.

Směny ve fabrikách a skladech rozstrkané po nocích i dnech i po celém týdnu neumožňují přesně odhadnout, kdy se hospody zaplní a nutí pingly k neustálé pohotovosti. Před pracovním dnem se pije s rozumem: čtyři, pět piv a turek před odchodem.

Smutek ale snad i malou sentimentální radost vzbuzuje v Miroslavovi oživování či udržování místních strojíren v provozu. „Ti kluci žijou stejně jako jejich tátové, pracujou tady ve městě ve fábru a po práci chodí na pivo sem do Masny nebo jinam,“ popisuje dojatě a dívá se na slunce zapadající za protější stranu údolí zbarvené podzimními stromy.

Poslední otevřená hospoda, která je často jedinou variantou, kde se dá v Adamově po desáté pobavit, je Masna. Zahrádka oddělena od idylického sídlišťátka Ptačina maskovací sítí skýtá útočiště do nočních hodin. Není výjimkou, že se zde odehrává souboj o to, jestli dýl vydrží chlastat feťáci nebo matky na rodičovské, jediné skupiny obyvatel, které nevstávají druhý den do práce. Miroslav svědčí, že poměr vítězství se přikláni jednoznačně na stranu mladých matek, které často pokračují do ranních hodin s lahví tvrdýho někde na bytě.

 

Spolu s našim fotografem Miroslavem Brnem bychom článek rádi věnovali všem mladým, kteří se do Adamova stěhují s odhodláním se celý život prokousávat.