Znáte ty lidi, kterým je po pár slovech všechno jasné a jsou připraveni vás i proti vaši vůli okamžitě analyzovat? Tihle hospodští psychologové nemají žádný skutečný kámoše a svoje oběti získávají metodou přisedávání. Přesto je málokdo umí poslat do hajzlu. Většina nedobrovolných respondentů reaguje pouze krčením ramen, rozpačitým usrkáváním a kyselým úsměvem. Pointou rozboru vaší osobnosti od samozvaného psychologa je to, že jste úplně v prdeli, což v našich podmínkách bývá většinou pravda.

Duchař
Je v pohodě, když v šestnácti letech vykládáte kamarádkám karty, jestli jim to s klukem z vedlejší třídy vyjde. Pokud to někoho v pozdějším věku nepustí, je nucen hledat nové oběti. Vybaveni zběžnou znalostí horoskopů a karet jsou schopní hodiny sypat věty typu: „Tam je to jasný, on je býk, takže v posteli super, ale v životě by ti to neklapalo… Tady ta žaludová desítka ukazuje, že mezi tebou a světem je zeď, kterou neumíš překonat…“ Když vycítí ztrátu zájmu ze strany posluchače, neváhají záludně polechtat ego: „Ty jsi typ umělce, potřebuješ se vyjadřovat.“ Stavidla této pohromy stačí otevřít neuváženým prozrazením data narození.

Samouk
Aby se stali zanícenými psychology, nepotřebují číst. Jejich mottem je: „Čím míň vzdělání, tím víc keců.“ Identita samouka stojí na víře ve svůj pozorovací talent. Půl roku ve skautským oddíle nebo práci je pro něj obrazem celého světa a všech jeho obyvatel. Tenhle klíč jsou schopní napasovat na každýho: „To víš, ženský s velkejma kozama touží po jistotě.“ Častokrát načerpají „pravdu o chlapech“ na vojně a „pravdu o ženských“ při rozvodu.

Světaznalec
Místo zájmu o okolí dává přednost introspekci: „Já bych se na psychologii hodil,“ uvedou často svůj povzdech nad skutečností, že nemají maturitu. Jsou to nejbodřejší světáci u stolu, kde ale zároveň končí jejich zkušenost. Kosmopolitní šmrnc pobrali před patnácti lety na rodinné dovolené ve Španělsku. Odtud pochází jejich éthos volného ptáka a ostatní charakterizují podle toho, o jakou jistotu se třesou: „Tobě jde jen o to hnízdečko… Ty seš ten typ, co neudělá bez paragrafu ani ránu.“

Snář
Normální, tudíž bdělej, život nezvládají a tak je zajímají jenom sny. Vykládají svoje a chtějí znát vaše. Vybaveni solidní zásobou knížek pro důchodkyně se pouští do divokých interpretací snů, který jste si zrovna vymysleli, abyste je uspokojili. „Máš nervy v hajzlu. Je na tobě vidět, že tě ta práce stresuje.“ Na chabou obranu svých nedobrovolných klientů reagují jen chápavým úsměvem a pokýváním hlavou. „Podvědomí neoklameš.“

Nadržený posluchač(ka):
Samozřejmě je řeč o posluchačích opačnýho pohlaví, s nimiž rádi rozebírají intimní otázky. Jsou to věční kámoši a kámošky lidí, s kterýma nikdy nebudou mít sex, a tak si s nimi o něm alespoň povídají: „A co cítíš, když jsi s tím druhým? …Evidentně ho máš ráda, ale nemiluješ ho.“ Na stará kolena se z tohoto typu hospodské psychologie stává klasická dědkovská perverze.