Inflace devastuje běžným rodinách na běžných účtech již-tak-dost-za-vyližprdel úspory. Ceny lipánků neúprosně rostou. Fotři si na mobilech v pracovní době marně konfigurují fabie. Nejsou čipy. Že jde ekonomika do hajzlu, nám televize ukazuje každý večer v přehledném grafu, ale nikdo neprozradí, jak z toho ven. Lidi včetně ekonomů s kšandami a pastelovými podkolenkami přestali rozumět penězům. Jak by taky o nich mohli něco vědět, když si na ně doopravdy nikdy nesáhnou? Ruku na srdce. Akcie a Apple Pay nejsou skutečné peníze.

Rozhodli jsme se proto získat tipy od expertů na slovo vzatých. Od těch, kteří jsou v oku finančního tornáda jako doma. Tito lidé o penězích opravdu něco vědí, protože je mají v ruce denně. Jinak ani nemohou, na účtě by jim je obratem zablokovala zdravotní pojišťovna.

Jejich rady sice možná nevedou na vrchol světových burz, ani k vlastnictví většího množství zhodnocujících se nemovitostí, o to užitečnější jsou však v době, kdy stále více lidí potřebuje hmatatelné odpovědi. Zde tedy jsou:

1. Diverzifikujte své portfolio

„Panák v akci, malý pivo, dvě kusovky, a ještě mi zbyde na jukebox,“ potácí se na schodech sklepní hospody vysoký učeň oboru kuchař/číšník se splihlým čírem. U svých podobně nacamraných kumpánů sklízí nepokrytý obdiv za zručnost, s kterou dokáže z hromádky měďáků a stříbrňáků tří velikostí vykouzlit celovečerní program.

Díky uvážlivému finančnímu rozvrhu si již po chvíli vychutnává mexický tvrdý alkohol, zapíjí ho českým pivem, kouří startku a z reprobeden mu hraje do tří akordů zformulovaná nenávist k systému. Písně o naději nepotřebuje ten, kdož se o sebe umí postarat sám.

2. Nespořte, investujte!

„Kdybych teď měl 50 táců, koupím si golfa z třiadevadesátýho a pošlu ho do metalízy,“ dochází ke konečnému verdiktu hašišem protřelý investor v non-stopu pod televizí, a na jeho očích je vidět, že ze všech důkladně promýšlených variant je tato ta nejlepší. Pokud by se tedy zčista jasna před ním na barovém pultu objevilo 500 stokorun, on bude připraven.

Jeho obchodní partner, chuligán Zbrojovky v štípnuté péřovce, plán kvituje bezzubým úsměvem a ujímá se role business angela, když jde na bar nakoupit vodky a redbuly na sekeru. Ví, že dluh není žádná ostuda, když ho kryje hypotetické cash-flow.

3. Hodnoty versus likvidita

Stejně jako největší žraloci ve světových vodách finančnictví jsou i helfrové na stavbách proti inflaci imunní. Obě skupiny své vydělané peníze okamžitě otáčejí, ať už do raných picassů a strategických zásob rhodia v prvním případě či do baget a cigár v případě druhém. Netrápí je tak inflace, která těžce dosedá na konzervativně smýšlející klienty bank.

Než helfr dojde s výplatou od předákovy unimobuňky do Alberta pro vlašák, ztratí těžce vydělané lowe na hodnotě minimálně. Peníze se mu tedy na účtě zbytečně nehromadí a ještě má oproti velkým rybám tu výhodu, že nemusí vymýšlet rafinované optimalizační strategie.

4. Flexibilita je klíč dlouhodobého úspěchu

Výstavba pistáciových pididomečků v polích kolabuje, základové desky zarůstají travou a tváře aspirantů střední třídy vráskami. Za jediný rok vyletěly ceny OSB desek a cihel trojnásobně. Ovšem pozor! Jejich váha zůstala stejná, takže ti, kteří místo toho, aby zatěžovali svou hlavu hypotékou, zatěžují pouze své dvě dlaně vykládkou stavebního materiálu z předákovy dodávky, jsou na tom pořád stejně. Zatímco snaživec, který už už viděl své malé rodinné štěstí na parcele mezi Lidlem a kompostárnou, si z projektu odnáší ztrátu 3 milionů, helfři jsou na konci dvanáctihodinové směny 700 korun v plusu.

Neplacené přesčasy, kterými drobný investor hodlá alespoň zčásti umořit ztrátu na materiálech, jsou pro dělňase jedinečnou příležitostí začít s abstinencí, a hned po šichtě se místo hospody sklátit do pelechu na ubytovně. Když se k tomu přidají i nucené nedělní šichty, schopnost peníze propít se přibližuje nule, zatímco vlastní cena na ukrajinském sexuálním trhu letí strmě vzhůru.

Shrnutí

Mezitím, co k záhubě odsouzení floutci ve velkoměstech vyhazují poslední peníze od mámy za lattéčka v Costě, kde se snaží přesvědčit důchodce k nákupu virtuálních pozemků a NFT kolekcí, skuteční odborníci zůstávají pevně nohama na zemi a nenechávají se zastrašit hororem, který se odehrává na běžných účtech. Ví, že tam venku, mimo bankovní systém, klokotá svět plný příležitostí.

Panorama Dubaje vám followeři nebudou nikdy tak závidět jako váš milionářský úsměv před pyramidou z vypitých flašek vodky, a rozhodně vykouzlí víc srdíček než Niagarské vodopády nebo drobotina na kolech po Českém Středohoří. Kdo chce vidět bídu, uvidí bídu, kdo si nese své bohatství uvnitř, ve svých játrech a ledvinách, bude vždy sám sobě vítězem.