Brnem obchází strašidlo aktivního rodičovství. Jakoby rodičovství samo o sobě nebylo dost vyčerpávající. Workoholičtí rodiče začali organizovat přednášky, semináře, dílny a psát články za účelem přesvědčit běžné rodiče o jejich nedostatečnosti. Malý, sobecký a uřvaný diktátory povýšili na bohy. Každej vrtoch se mění v projev dětské kreativity, rozmazlenost je interpretována jako osobitost a každá čára na zdi je hnedka talentem hodným rozvoje.
Přinášíme opačný pohled a několik klíčových bodů pro pasivní rodičovství.

1) Televize
Základní výbava každého pasivního rodiče. Není potřeba děti pořád cpát do kroužků, výsledky jsou nejistý a je dobrý, když se děti v co nejnižším věku přesvědčí o vlastní průměrnosti. Současná nabídka televizních programů pro děti vychází pasivním rodičům vstříc. Neznalost dětských pořadů by navíc děti v budoucnu sociálně hendikepovala při prvních drogových zkušenostech.

2) Nevaření
Nemá to cenu. Pokud si někdo myslí, že trávit hodiny u plotny a v obchodech se zdravou výživou dítěti nebo vám v něčem pomůže, žije v hrubém omylu. Bio je sice hezká věc, ale přehnaný zájem o zdravý vývoj potomka z něj v budoucnu udělá narcistickýho úchyláka libujícího si v prohlížení svých vlastních fotek na internetu.

3) Ohraničený prostor
Děti baví běhat dokola, dospělý baví pít pivo. Strčit dítě do vypuštěné kašny a jít do nejbližší hospody plně uspokojí obě strany. Děti mají velkou fantazii a není potřeba ji ubíjet různými kroužky šikovných rukou, bohatě si vystačí s malým dřevěným špalíkem.

4) Počítačový hry
Výlet v přírodě ani inteligentní dětské představení nenahradí pořádnou pařbu na komplu. Nepodléhejte předsudkům, toto platí i pro holky. Respekt v dětském kolektivu se nezískává znalostí premiér v divadle Polárka, ale odehranýma hodinama na domácím PC.

5) Anti-aktivní resistence
Dříve rozumní parťáci z hospod se můžou změnit v rodiče-workoholiky fanaticky propagující pečující aktivity. Volba výběrové školky (normální školky už dávno přestaly existovat) se v jejich očích rovná určení osudu dítka. Pokud se pro zbožňovaného smrada nenajde ta správná instituce odpovídající jeho nátuře a talentu, potáhne se to s ním celý život. Slovník propagující tyto kreativně-rozvíjející, dvoj- až troj-jazyčné školky spolu s jazykem aktivních rodičů nepřipomíná nic jiného než věštění z křišťálové koule.

6) Prachy

Na kecy, že lásku si nelze  kupovat, nedejte. Přestaňte si dělat iluze o tom, že vás vaše děti potřebují a nějak zvlášť touží s vámi ve věku 10plus trávit čas. Pokud se od šestnácti vaše komunikace smrskne na kontakt skrze bankovní konto, posledním, kdo by tím trpěl, jsou děti.