„Pozitivní pohled“ „Přežít nezaměstnost se ctí“ „Strategie zvládání stresu a osobní nezdolnost u nezaměstnaných,“ Tyto a další knihy či diplomové práce mladých psychologů se častokrát snaží konejšit vyjevené občany, kteří právě dosedli na dlažbu. Radí, jak si udržet vnitřní klid a sebeúctu. Kdybychom se jich ale drželi, zjistíme, že nezaměstnaní se namakají ze všech lidí daleko nejvíc.

Vstávání

Co zdůrazňuje každá sada doporučení, je nutnost neztrácet životní tempo pracujícího a vyhnout se tak zahnívání. Zapomeňte proto na vylehávání do jedenácti, správnej nezaměstnanej vyskočí z postele kolem šesté a je připraven na další plodný den bez práce.

Rodina

Nezaměstnaný by se podle odborníků měl co nejvíce věnovat své rodině. Pokud je obdařen dětmi, měl by se o ně co nejvíce starat. Ráno je třeba vyplnit přípravou svačiny do školy a děti doprovodit. Starší příbuzní určitě potřebují pomoct s úklidem, nákupy a dalšími drobnostmi v domácnosti. Nezaměstnaný by jim měl být vždy nápomocen. Pokud rodinu nemá, měl by se s snějakou seznámit a adopotovat ji. Jinak hrozí flink a zahálka.

Hledání práce

Práci by měl nezaměstnaný hledat imrvére. Na interneu, na úřadech, ptát se známých. Příručky moudře doporučují věnovat hledání práce a přípravě na pohovory stejně času jako by věnoval práci samé. I v nezaměstnanosti tak budou myšlenky na práci tím hlavním, co se každému honí hlavou.

Práce v domě a bytě

Kutil by měl podle odborníků při ztrátě práce takřka jásat. Vyklidit po letech sklep, vymalovat, zřídit si dílnu či se činit na zahradě vám umožní jedině nezaměstnanost. Propuštěný bankovní úředník se tak hned první den po ztrátě práce oblíká do modráků bere do ruky kladivo a majzl a pouští se do vylepšování svého hnízdečka (tedy pokud se mu podařilo včas splatit hypotéku).

Hobby

Aby se nezaměstnaný dále rozvíjel, měl by využít času a rovzpomenout se na své dřívější koníčky a napřít energii tímto směrem. Dle představ tvůrců příruček by měl fotograf vyrazit ve volných chvílich do přírody a pořízené snímky pak vyvolávat ve fotokomoře. Vášnivý cyklista může po letetch objevovat kouzlo nově zřízených cyklostezek, politický debatér zakládá blog a podobně.

Brigády

Aby nezaměstnaný nezlenivěl měl by vzít každou dočasnou práci, která se namane. Natírat plot svým známým prodávat hamburgry v okýnku, všechno se hodí při spravedlivém boji proti zlenivění.