VAROVÁNÍ: Níže uvedený text pojednává mimo jiné o přípravě pervitinu a může se svým obsahem někoho dotknout nebo způsobit duševní újmu. Může dokonce způsobit nutkání psát emočně vypjaté komentáře pod článkem. Pro lepší porozumění textu použijte prosím slovníček pojmů.

Počet vařičů se zvyšuje

Výrobci i užívači pervitinu neřeší skoro nic jiného než pervitin. Když se na chvíli zaposloucháte do rozhovoru dvou (či více) perníkářů, bude o tom „kdo má matro”, „kdo vaří matro”, „kdo bude mít matro”, popřípadě „kdo sehnal bedny, aby mohl matro uvařit.”

O matru se baví stále a s vášní. A počet vařičů se zvyšuje. Zatímco před pěti lety bylo v Brně podle našich odborníků asi dvacet vařičů, dnes odhadují jejich množství na padesát. Vyrůstá prý nová nadějná mládež a s tímto koníčkem začínají stále mladší.

Sehnat recept dneska není žádný problém, na ulici jej z někoho vytáhnete za dvě krabičky cigaret. Ingredience jsou trochu dražší. Největší problémy jsou s fosforem a lékama, ale ani to není žádná nepřekonatelná překážka.

Co však mladým nadějným nováčkům schází, je trpělivost a praxe. Nevěnují vaření takovou péči, jako ti s mnohaletými zkušenostmi a pak vznikají znehodnocený „mrdavý vály“ nebo „lesní třepy.“ Anebo je to přesolený, přejódovaný, přehydroxidovaný, a člověk je pak vykroucenej až na půdu, když si dá.

Zakázané ovoce aneb Jak na to

Že se v Brně užívá a vaří pervitin, je jasný fakt. Hodně lidem se to nelíbí, odsuzují to, zavírají nad tím obě oči. Nebo naopak existují tací, které to zajímá, a možná by to chtěli zkusit. „Fructus vetitus”, jak by řekli latiníci, stále láká…

O varu se překvapivě nebavím s nějakým zkušeným brněnským matadorem pervitinové výroby, ale se dvěma milými vařičkami. Jedné je 30, druhé 25. Říkejme jim třeba Jůlie a Karla. Při rozhovoru se vzájemně doplňují, kouří a svým závislým kamarádům říkají něžně „Naše děti.”

Ti, kteří píšou články na Prigl, většinou nechodí kolem horké kaše. Toto pravidlo neporuším ani já. Tedy „co potřebujem k tomu, abysme uvařili kvalitní fet?” ptám se a dostávám tuto odpověď:

Bedny, techo nebo benzín, kys. sírovou (H2SO4), kys. solnou (HCl), sodný louh (NaOH), fosfor (P), jód (I), vatu, filtrák, hafo petin, simax, baňku, teploměr, dvacítkovou stříkačku, dvojkovou stříkačku, inzulínku, svíčky (nebo něco jiného, co nám to uvaří), trpělivost, klid, cigarety.

A teď něco málo ze samotné výroby. Ty, kteří čekali kompletní postup asi zklamu. Celý návod sem z pochopitelných důvodů nemohu dát.

Postupů, jak z uvedených ingrediencí dostat pervitin je čtyřicet dva. V praxi se používají ovšem jenom dva. Buď se dělá třepka nebo destilka.

Prášky podrtíme a rozpustíme v téčku nebo benzínu. Vaříme a v různém sledu a načasování přidáváme kyselinu, louh, fosfor, jód. Odizoluje se tím pseudoefedrin a převrátí na efu.

Ve voňavém moku (proto ten typický smrad při vaření), kterému se říká mateč, vznikne metamfetamin. A pak z něj takto uvařený perník potřebujem dostat. Buď vytřepáváním nebo destilací.

Při vytřepávání opět inj. stříkačnou vraženou do hrdla petiny. Stále je však v tekutém stavu a proto jej (nejlépe nad kvalitním zapalovačem) odpaříme a vzniknou krystalky více či méně kontaminovaného pervitinu. Ten následně opět zředíme (voda, sliny, pivo, cola) a vpravíme do žíly.

Podle Jůlie a Karly každý feťák pozná, když se blíží var. Má na to vytrénovaný šestý smysl, feťáckou intuici.

Poctivý brněnský perníkovarství je v poslední době ohrožováno komercí. „Máte slušnou šanci, že ani nedostanete od dealera pervitin, ale třeba jen podrcenou efu nebo karikol,“ stěžuje si Jůlie s Karlou a obratem mě ujišťují, že budou Prigl pravidelně informovat o novém dění a trendech na brněnské pervitinové scéně.

Slovníček

Bedny – léky obsahující pseudoefedrin, např. Modafen, Nurofen, Paralen Plus
Buchna, buchnička – injekční stříkačka
Být vykroucenej – pokud si střelíte nekvalitní fet, začnete se po něm naprosto typicky kroutit, šít sebou, tancovat
Efa – efedrin
Inzulínka – injekční stříkačka menší než 20 ml
Karikol – lék na bázi paracetamolu, ani jedna ze slečen mi ale nebyla schopna vysvětlit, co to přesně je
Lesní třepy – perník uvařený někde na koleně, často v lese, silně nečistotami znehodnocené narkotikum
Matro – pervitin
Mrdavej vál – var, se kterým se 3 hodiny „mrdáte” a pak z něj nic není
Petina – Pet láhev
Simax – varné sklo značky Simax
Stříkačka dvacítková – injekční stříkačka o objemu 200 ml
Stříkačka dvojková – injekční stříkačka o objemu 20 ml
Střílet si – aplikovat pervitin inj. stříkačkou
Techo – toluen, C6H5CH3
Vál, valčík – pervitin