Od šesti let nás systém připravuje na směny a úřady. Držet hubu, mlčeti zlato, pusinku na zámeček a zahodit klíček. To jsou nejvyšší moudrosti škamen a nejlepší kvalifikace na trhu práce. Aby vůbec školou vycvičený člověk hubu otevřel, potřebuje chlast a tak se navzájem posloucháme hlavně v hospodách.

Osm hodin denně na vás bude řvát šéf a na něj jeho šéf. Největší svobodu mají v každé instituci uklízečky a vrátní, kteří na vás budou po celý život řvát taky. Dříve, než budete chtít otevřít hubu vy, prostudujte si diagram Priglu níže. Zjistíte, že otevřít hubu je v každé životní fázi zbytečné:

pruvodce drzenim huby

Základka
Hravost, kterou jste si přinesli z pískoviště, tady nikoho nezajímá. Úkolem drill instruktorek s hodností Pančelka je zlomit bažanty a ukázat jim, že psaní, malování, počítání a zpívání není žádná Prdel, ale Předmět. Kdo se nezalekne agresivity učitelky, končí u dětskýho psychologa. Jen nedopatřením systému takoví kverulanti dnes například přednáší politologii na Masaryčce nebo psychologii na Karlovce. Pevně věříme, že spoustu dalších žvanilů se Pančelkám odlifrovat podařilo.

Střední
Někdy se stane, že Příjmač ZŠ selže a člověk si hravost uchová i po přijetí na střední. Co učitel nechtěl, tam se k ní přidává ještě intelektuální puzení. Přirozenou obranou učitelského sboru proti němu je nepochopení. Jeden z autorů Priglu se při této příležitosti musí podělit o starou bolístku: „Na maturitní práci z dějepisu srovnávající socioekonomické procesy ve fašizujících se společnostech předválečného Německa a Japonska jsem dostal čtyřku.“

Vejška
Třináct let důsledné kastrace nese plody. Středoškolská hravost a zábavnost je v prdeli, o to víc studenti předstírají intelektuální puzení. To je důvod, proč „intelektuál“ svými vědomostmi nudí. I když je prázdný žvanění obvykle spojovaný se studenty humanitních oborů, poslouchali jste někdy mladý farmaceutiky?

Práce
HR manažerky dávají přednost lidem, kteří si dobrovolně nechali srát na hlavu o pět let dýl než ostatní, což mohou doložit vysokoškolským diplomem. Hravost je spolehlivě potlačena, intelektuální puzení ustane po prvním roce v kukani s PC a angličtinou. A tak se opět ke slovu hlásí touha po vtipu. Jenže stejně jako v první třídě se vzmůžete jenom na střílení gumičkou po kolegyňce a proto se setkáváte s nepochopením. Možná proto, že je jí padesát dva let.

Hospoda
Na zdánlivém ostrůvku svobody a rovnosti, kde si sedá právník vedle pokrývače, se v semletým ťunťovi po několika pivech probouzí hravý děcko ze základky, vtipnej sígr ze střední a přemýšlivý bohém z vejšky. Po pár dalších pivech se ale provalí, že je to jen otravnej kretén, kterýmu jinej degen po právu rozbije hubu.

Důchod
Toho, co je pro lidskou bytost přirozené a nezbytné ve dvaceti, se vám dostane až v sedmdesáti. Celé dny si můžete hrát a žertovat. Nikoho to nepohorší, protože to nikoho nebude zajímat. Nejvřelejší odezvy se vám dostane, když vám na vaše jankování při výměně bažanta, předepíše vrchní sestra silnější prášky.