„On existuje i jiný sex než z lítosti?“ díví se Barney v Simpsnech a ve vrtulníku si to rozdá s novinářkou z Washingtonu. Mužské časopisy pyšnící se radami na všechno ignorují obrovské množství potenciálních čtenářů – trosečníky. Dokonce i autoři knih s jednotným titulem „Jak sbalit ženu“ stylizují sebe i čtenáře do pozice neprobuzeného Casanovy, který má šanci se vyhrabat na kohokoli, pokud použije ten správnej otvírak.

Brigoši ve fabrikách si sice můžou koupit do šaliny Maxima, ale příslušnou radu „Pozvěte ji na projížďku v novém SUV“ na parketu rousínovský diskošky s dvoukilem v kapse aplikují těžko. Nezbývá než sáhnout po selsko-maloměstský technice nabalování opačnýho pohlaví po několika panácích příslibem sexu a posléze společného života řízeného pevnou rukou samce z gauče a ze sedadla řidiče ve fabii-kombi. Bohužel ani na tuto velmi nízkou metu nedosáhne každý.

Jakkoli by to bylo adekvátní, většina mužů se bojí o sex otevřeně žebrat. Ani na nejspodnějších patrech balicí kultury muže neopouští macho-vzorce natřásání se, barového rozhazování peněz určených na nájem a vystavování na odiv vlastní důležitosti. Mladý muž je schopný se chlubit i tím, že strávil několik semestrů na vysoké, že má oproti svýmu bráchovi relativně malý dluhy, nebo nabízí slečně, že ji zaplatí půl panáka. Bohémové pořád sází na tradiční dovednosti, který už nikoho nezajímaj, jako jsou rozevlátost, rozervanost a chmurně vyprávěný osud hospodského povaleče, který měl na víc.

Zástupy mužů se namáhají k vlastní škodě. Autoři časopisů a balicích příruček nemají dostatek soudnosti, aby svým čtenářům tuto smutnou pravdu sdělili. Zapomeňte na alkáčskou originalitu a hulákání na celej parket, že vás šéf ve skladu dneska pochválil. O sex je mnohem jednodušší žebrat. Chce to jen dodržovat několik základních technik.

Důsledná zkrachovalost

„Smutný voči po třicítce nestačí,“ svěřuje se jeden známej po litru vína. Se svým silným rachitismem, chabými rétorickými schopnostmi a naprostou absencí humoru měl za život víc partnerek než většina jeho sportovně založených bystrých kamarádů. „Důležitá je trpělivost,“ říká se smutným cynismem odchovanec brněnských putyk, jehož životní styl variuje mezi alkáčem a alkopankáčem.

Jeho metoda je založená na nenápadně vysílaných signálech naprostého zoufalství. „Nesmíš dávat najevo, že očekáváš od sexu nějaký zlepšení svýho života, tím ju zbytečně vyplašíš. Bude si pak myslet, že s ní chceš chodit. Ona prostě musí věřit, že seš na takovým dně, že po ní nebudeš nic požadovat ani poté, co si pichneš. Pak máš dveře otevřený.“ Životní melodrama tohoto trosečnického Don Juana dokresluje jeho poslední moudrý dodatek: „Alkoholismus nezahraješ, to musíš žít.“

Galantnost jak za První republiky

Starší dáma i pán si zaslouží úctu, učily se za mlada naše babičky. A je to pravda. Galantnost je jediný známý případ, kdy pity sex poskytuje muž ženě. Co říct staré alkáčeské hajtře, která v alkoholovým oparu věří ve vlastní schopnost svádět bezprizorní muže v plné síle? Slušnost a lítost velí mladému alkoholikovi s dotyčnou strávit noc. Nic víc nic míň. Výmluvy na smrad nebo společenskou neadekvátnost jsou pořád jenom výmluvy.

Sebevraždou neplýtvat

„Seš v pohodě?“ „Ne, dneska večer se plánuju zabít.“ Postavit holku před možnost zachránit lidský život výměnou za pár minut jejího lidskýho tepla může být i pro ni lákavá nabídka. Přesto se musí s touto variantou pity sexu šetřit na obou stranách.

Nejtěžší je vyvolat iluzi, že jde fakt do tuhýho. I když v Brně má herecký kurzy každý ožralý pako z nonstopu, tohle je přece jenom majstrštyk. Nejlepší proto je chtít se doopravdy zabít a risknout, že se na to po cestě na koleje nějaká chytí. Pokud to ale budete testovat pravidelně, jednou pod tím vlakem skončíte.

Pity flirt

Je těžký se v tom vyznat a rozpoznat, že vstupujete na pole pity flirtu. “Já bych věděl, jak vás zklidnit, slečinko,” dí dědek za stolem. “No to vám věřim, (chichichi)”, smějou se po celý zeměkouli servírky pod šedesát. Rozeznat, kde končí pity flirt a začíná flirtování pro větší dýško, je nemožný.

Zvláště starším nebo viditelně sešlým mužům se často dostává pity flirtu. Je to cesta, která je sama o sobě cílem, což ví moc dobře všechny Matky Terezy nosící s výstřihem škopky, ale co si nemohou připustit zájemci o pity sex. Pity flirt znamená, že druhá osoba se nezajímá o nic jinýho než ubohé rozměry vašeho života. Všechno špatné krom pohlavních nemocí je v tuto chvíli dobré: špatná práce, hloupost, bydlení s čúrákama, sobecký nebo mrtvý rodiče, nešťastný lásky, který se provdaly za kariéristy, nespravedlnost genetická i sociální, to vše bez světla na konci tunelu. Zkušené poskytovatelky pity flirtu dokáží takřka z libovolného tématu vyvařit dráždivou potěchu pro ucho zoufalce: “Takovej plůtek (na cechu) by vám mohl každej mladík závidět.”

Full-Service Pity Sex

Tohle je královská kategorie sexu z lítosti. Ošukaný šťastlivec se nikdy nedozví, že se stal předmětem pity sexu a považuje se za zajímavýho, byť neortodoxního svůdníka, kterýho konečně pochopila ta, co za to stála.

Pozor: pokud je holka akorát tak opilá, že vlastně neví, co dělá, a ráno s brekem nebo s pohrdavým úšklebkem utíká, o pity sex se nejedná. Podmínkou pity sexu je zmobilizovat veškerou energii a kreativitu a s uvěřitelnou performativností navodit v ťunťovi pocit geroje, kterýmu nešlo nepodlehnout.

Hlavně, aby byl klid

Za klidným spaním nařvaných chlapíků v hospodách, kteří významně pokukujou po servírce a chechtaj se před chlapama všem ženským v okolí stojí právě pity sex. Ten si sebevědomí samci vyprošujou ve chvíli, kdy se jejich vysmívaná stará objeví ve dveřích. Většina českých mužů v nic jiného než trochu lítosti ani nedoufá. Spát s někým, aby neměl ještě horší a delší kecy než obvykle, nebo aby alespoň došel do práce, je společenskou realitou usedlých párů. „Sex je potřeba, aby muž nebyl zlý na děti,“ poskytuje odborná literatura ženám důvod, proč manželům čas od času podržet.

I když pity sex zajišťuje hladké fungování tisíců rodin i firem s flexibilní pracovní dobou, pořád je tu spousta svobodných mužů, kteří sexuálně fungujou těžce pod svoje nízký možnosti. Protože sexuální žebrota může mít lepší výsledky než nakrucování se po diskotékách, je dobrý se do ní ponořit co nejdřív – už kvůli zdraví. O svou tragičnost nikdo nepřijde, jak říká expert: “Pozitivní psychosomatický účinky trvají tak šest dnů, dýl rozhodně ne.”