Jedna z nejpalčivějších ekonomicko-kulturních otázek dneška byla vyřešena na Maliňáku: kdo vyjde ze souboje českých lahůdek a asijského bistra jako vítěz? Podle pravidla „když se dva perou, třetí se směje“ zvítězila nadnárodní korporace.

Po letech agónie vystřídalo tuzexovou exkluzivitu Delikates Tesco. Pět let vystavené zaprášené dárkové koše, nabídka gruzínských koňaků od sedmi set výše, chlebíčky, kvůli jejichž vyšroubovaným cenám neváhali někteří nazvat tuto prodejnu U zloděje, a prošlý kaviár představovaly stejně tak prošlé trendy.

Čtenář by mohl namítnout, že Delikates nebude nikomu scházet. Své by vám k tomu mohla říct šedesátnice v kožichu navoněná těžkým parfémem, která po roce vyjela až z Řečkovic nakoupit zásoby na večírek „s holkama.“ Místo štangle maďarského salámu však narazila na ostrahu mezinárodního řetězce.

„Vy jste rozvedená?“ reaguje rozšafně vyhublý sekuriťák na obsah kabelky prohledávané dámy. Ta podobné zacházení z dob Delikates nepamatuje. Tehdy totiž okrádaly především prodavačky zákazníky. Samozřejmost ve výrazu tváře, když vám žena za pultem strkala do dlaně dvoukorunu místo pětikoruny, byla součástí dobového rázu odolávajícího v případě Delikates až do zavření.

Je nové Tesco oproti Delikatesu krokem vpřed? Odpovědět si na tuto otázku musí každý čtenář sám. Za redakci jen podotýkáme, že kaviár (ani prošlý) jsme v Tescu nenašli. To nejluxusnější, co si zákazník dnes může dopřát, jsou kalamáry Franze Josefa za 79 korun.