Plebs postávající s lahváčem před Albertem se mylně domnívá, že růžolící muž v nejlepších letech kráčející kolem s čokoládovým dortíkem na podtácku směrem ke svému solidnímu vozu “na skutečnou práci nešáhne”. Nic ale není vzdálenější pravdě. Opravdu spokojená buclatost je výsledkem soustředěné aktivity a nejvyšším projevem životaschopnosti.

I v Česku žijí nefalšovaně šťastní lidé kypící zdravím, jimž z každého póru doslova dýchá spokojenost. Nenadávají na poměry, na zmrdanej život, ani na starou a dokonce ani na šéfa, ale místo toho se na internetu přičinlivě poohlížejí po adrenalinových zážitcích pro širší příbuzenstvo a se zájmem pročítají recenze na high-endová vázání na lyže. Tím hodlají strávit celý zbytek života. Proroky buclatosti poznáte po jejich ovoci – kulatém, ale ve francouzských Alpách umně vykrajovaným obloučkům nepřekážejícím – bříšku. V tomto sádelnatém pomníčku blahobytu se snoubí poživačná láska k životu se sebekázní, která nikdy nedovolí zemřít předčasně na ucpanou aortu.

Není tloušťka jako tloušťka. Zatímco obézní chudáci s nemocnou pletí se s taškou plnou junk foodu kodrcají busem na svý sídláky a vidlákovy, zajištění baculáči se drží nejskvostnější tradice české vykrmenosti – dobře připravené kačeny při rodinných eventech, smažených kaprů o svátcích, kuřátek a řízků se salátem o víkendech, nutričně bohatých, sladkých i slaných a hlavně dlouhých snídaní, klábosivých obědů ve všední dny zakončovaných alespoň drobným dezertem, grilovaček s rodinou a přáteli za letních večerů, i “trestných výprav” s partou obdobně boubelatých milovníků života do restaurací s nabídkou indické, thajské, vietnamské, mexické, japonské a další exotické kuchyně.

Zbraní baculáčů v uspěchaném světě je pochopitelně především klid. “Jak k dílu tak k jídlu” u nich platí, ale naopak. Svou roli na zklidňujícím tvaru postavy samozřejmě hrají taky pravidelná “něco na zub” při dlouhých odpolednich i vlekoucích se dopoledních posedáváních v útulných kanclících či doma u krbu s umělým ohněm. Lehká nadváha není v jejich případě způsobená zajídáním neurózy, tu totiž sdostatek vytěsňují každou vteřinou nějakou drobnou radostí: updatováním map v navigaci, vylepšováním menu ve své vinárně či sestavováním dokonalého dárkového koše pro obchodního partnera. Jsou ochotní den rozkládat rukama, pokud mají pocit, že rozestavení nábytku jejich přátel plně nevyhovuje proporcím bytu.

Díky svému životnímu stylu mají buclatci klidu na rozdávání. Rachitici z kaváren, fetky z progresivních hudebních klubů ani paka z posiloven nikdy nepochopili, že jejich neurotické pokuřování či stejně neurotické pohledy na vlastní tricepsy při honbě za samičkou nebo pozicí v korporátu nemají kýžený efekt. Na pracovním pohovoru, v kolektivu přátel i na rande vyhrává vždycky ten nejklidnější.

Rajský klid, který zakoušíme při pohledu na zdravě boubelaté tváře, je archetypálním rozpomenutím na pravěký pocit bezpečí, jenž zažívali hladoví Kromaňonci v přítomnosti vykrmeného náčelníka. Krví pakoně páchnoucí lovec byl zakladatelem evoluční linie vítězů, mezi které dnes nepatří vypracovaní atleti, jak se vypracovaní atleti často domnívají, ani geniální vědci, ale spokojeně se zakulacující dědic čtyř bytových jednotek v Brně na Veveří.

Kulatost naše hrdiny nikdy neopustí: “Dostat se zase do formy” při středečních fotbálcích, víkendových kolech a zimních lyžovačkách a dalších rekreačních aktivitách pro ně neznamená vyměnit libový tuk za tuhé svalstvo, ale maximálně to, že nezbytné svalstvo pod hřejivou vrstvou neatrofuje. Právě pro tuto svoji vlastnost jsou milováni jak tetkami v zelenině na rohu, tak rasistou ve vedlejším řeznictví.

Nebýt spokojeností a časem oplývajících baculáčů by v superbech, audinách i merglech popojíždějících v zácpách seděly a navzájem na sebe troubily jen vystreslá česká hovada. Apoštolové oplácaného klidu jsou však schopní šířit pohodu i přes dvojité sklo svého prémiového vozu. Mizernou dopravní situaci využívají k poslechu oblíbené hudby a kolikrát i zahraničního zpravodajství, “aby si udrželi angličtinu.” Přinejhorším si čokodortík nesní doma u televize, ale už v autě. Aspoň bude mít o čem mailovat ostatním baculáčům.