Český venkov obchází strašidlo fotbalového chuligánství. Intelektuálové naplavení v katalogových domcích bijí na poplach, učitelé místních dvojtřídek varují před časovanou bombou našich návsí. Kdy si rurální formy „War on the Terraces“ vyžádají svou první oběť? Přinášíme zprávu z první linie.

Ladovský výjev na titulní fotografii ilustruje pozoruhodnou proměnu, kterou před nedávnem prošel náš venkov. Zatímco v minulosti jsme mohli společně zachytit důchodce, otce od rodin, rozjívené puberťáky i drobotu nanejvýš v kostele nebo na pohřbu, dnes je po kopě najdeme jen na nedělním špílu místního fotbalového mančaftu.

Samozřejmě. Na fotbal se na vesnici chodilo odjakživa. Sami si dobře vybavujeme magické momenty, kdy se chlapi ze sousedství sjíždí na Libertách svých manželek k hřišti za barákem. I tady čas od času padla nějaká ta facka. Může to taky skončit jinak? Když je sudí ze stejné vesnice jako domácí, celou dobu svým klukům nadržuje, a nakonec ještě střelecké eso hostů při rozehrání standardní situace nakopnou mezi nohy.

Fotografie z rukou Brňana, který pořídil chalupu ve Víru, a chtěl si proto na internetu zjistit něco o životě ve své nové domovině, však hovoří o něčem jiném. Fotoalbum hooligans ekipy TJ Jiskra Vír ukazuje, že i tak městský fenomén, jakým je fotbalové chuligánství, může proniknout i na zápraží venkovských usedlostí.

Hools z Víru na smrt nenávidí fanoušky z nedaleké Rovečné, a se svojí nenávistí jsou ochotní zajít tak daleko, že tuto ves dokonce překřtili hanlivým jménem Kokotín. Řádění Jiskra hooligans si však zřejmě nedají za rámeček ani v Osové Bitýšce, kde vírští výtržníci hodili na hřiště dýmovnici a za chvíli ji zase odnesli.

Až se proto příště zachumlaní ve vaší zbrojovácké šále vypravíte do lesů za Bitýškou na houby, buďte raději ve střehu. Možná i tady vám brzy někdo bude chtít dát přes hubu.

Fanda Arakainu a ob jednoho vyhlášený badboy. Oba k smrti nenávidí Kokotín. Sice žádná fronta na hajzly, ale zas dva metry vedle může stát váš otec.  Nebo hodíte dýmovnici do pole a už vám tady strýc nenatočí pivo.

Doživotní zákaz vstupu na stadion!